احیای برجام – دورنمای اقتصاد کشور در صورت احیای برجام

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۰-۲۱

وضعیت اقتصاد ایران در صورت احیای برجام

احیای برجام و بهبود یا حداقل ثبات وضعیت اقتصادی کشور این روزها ذهن همه قشرهای جامعه را به خود مشغول کرده است.  از نگاه یکی از اساتید اقتصاد در صورت احیای برجام وضعیت کشور بدتر نمی شود و امیدی به بهبود در زمان کوتاه وجود ندارد. مرتضی افقه ، استاد اقتصاد دانشگاه چمران اهواز در این مورد گفته است: «با توجه به اینکه در تیم اقتصادی دولت فعلی ناهماهنگی‌هایی وجود دارد و تخصص و تجربه قابل قبولی برای این مسئولیت ندارند، چندان امیدی ندارم که در صورت احیای برجام، وضع بهتر یا خیلی بهتر شود، تنها می‌توانم بگوییم که وضعیت بدتر نمی‌شود.»

مرتضی افقه در مورد پیش‌بینی خود از اقتصاد ایران در صورت احیای برجام، افزود: «احیای برجام برای ایران اجتناب ناپذیر است؛ به رغم آنچه دولت فعلی پیش از این تبلیغ می‌کرد اما خودشان هم می‌دانستند که بدون رفع تحریم‌ها نمی‌توانند اقتصاد ایران را به خوبی اداره کنند و به بن‌بست می‌رسند. اما وقتی توافق صورت گیرد در وهله اول اثر روانی به اقتصاد وارد می‌شود و اثرش هم مثبت است.»

اثرات مثبت احیای برجام

احیای برجام - دورنمای اقتصاد کشور در صورت احیای برجام

احیای برجام – دورنمای اقتصاد کشور در صورت احیای برجام

مرتضی افقه درمورد اثرات مثبت احیای برجام، عنوان کرد: «قیمت ارز احتمالا تا ۲۳ ۲۴ هزار تومان کاهش پیدا می‌کند اما بعید می‌دانم در این رقم ثابت بماند چراکه مدتی طول می‌کشد تا ایران بازارهای فروش نفتش را دوباره پیدا کند، برای این کار همچون تجربه گذشته ناچار است نفت را زیر قیمت بفروشد تا بتواند بازار را از دست رقبایش بگیرد. بنابراین آثار اقتصادی توافق به سرعت در متغیرهای داخلی مشخص نمی‌شود.
به همین دلیل اثر روانی اولیه باعث می‌شود نرخ ارز در حدود ۲۶ هزار تومان بازگردد. اما از طرف دیگر ارزهای بلوکه شده کره جنوبی و یکی دو کشور دیگر می‌تواند زود‌تر از موعد به اقتصاد کشور تزریق شود. همچنین دولت هم دستش در انجام یک سری از بدهی‌ها و تحقق بعضی وعده‌هایی که در تداوم تحریم‌ها کاملا بلند پروازانه بود، کم و بیش باز می‌شود.»

این کارشناس مسائل اقتصادی در خاتمه تاکید کرد: «در نهایت به باور من وضع بهتر نمی‌شود اما با توافق برجام وضعیت بدتر هم نمی‌شود. یک بحث مربوط به دولت جدید و سیاست‌هایش است و یک بخشی هم مربوط به این است که موانع کشور چندان ارتباطی به دولت‌ها ندارد. بنابراین با توجه به اینکه در تیم اقتصادی دولت فعلی ناهماهنگی‌هایی وجود دارد و تخصص و تجربه قابل قبولی برای این مسئولیت ندارند، چندان امیدی ندارم که وضع بهتر یا خیلی بهتر شود بلکه تنها می‌توانم بگوییم که وضعیت بدتر نمی‌شود.»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان