احیای مجدد داعش – تضعیف ارکان اصلی مبارزه با داعش عراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۰۷

احیای مجدد داعش در عراق

احیای مجدد داعش درعراق خبری است که در پی اتفاقات اخیر در عراق به گوش می‌رسد. بر این اساس  اتفاقات اخیر عراق و تنش ها در این کشور شرایط را برای احیای مجدد داعش فراهم می‌کند.وضعیت فعلی عراق را باید به طور اساسی مورد و از  ریشه مورد تحلیل قرار داد. طبق تحلیل کارشناسان نارضایتی مردم عراق حاصل فساد سیستماتیک، عدم توجه به خواسته‌های اقتصادی مردم، بیکاری گسترده، افزایش فزاینده فقر و نبود خدمات شهری است که در گذر زمان  مردم را به این حد از نارضایتی کشانده است، این در حالیست که آمریکا و عربستان نیز از اوضاع پدید آمده  سوءاستفاده نموده و به دنبال تشدید تنش در عراق و منطقه هستند و با احیای مجدد  داعش، عراق را بار دیگر به ورطه یک جنگ خانمان سوز دیگر بکشانند.

احیای مجدد داعش از منظرموسوی

امیر موسوی کارشناس مسائل خاورمیانه در  با اشاره به اینکه بار‌ها هشدار داده شد که داعش دوباره در عراق در حال ظهور کردن است، بیان داشتند: «در حال حاضر بیش از ۱۵ هزار نفر از نفرات داعش در یک پایگاه آمریکایی در غرب عراق در حال تجمیع شدن هستند که احتمال می‌رود نفراتی بیشتری به این جمع بپیوندند، این درحالیست که با وجود درگیری‌های اخیر در عراق، مخالفان استقلال این کشور می‌خواهند حشد الشعبی به تظاهرات سرش گرم شود، تا داعش بتواند به راحتی اقدامات تروریستی خود را انجام دهد».

موسوی با تاکید بر اینکه سه رکن مبارزه با داعش در عراق تضعیف شده است، افزودند: اولین رکن مرجعیت دینی عراق است که در برخی از رسانه‌های عراقی این موضوع بسیار پر رنگ شده است، دومین رکن نیز حشد الشعبی است که در عراق فشار زیادی بر روی آن آورده می‌شود، به طوریکه در اعتراضات اخیز چند تن از فرماندهان آن را در بغداد دستگیر کردند و به شهادت رساندند. وی سومین رکن مبارزه با داعش که در عراق تضعیف شده را ایران دانست با توجه به درگیری‌های چند وقت اخیر و آتش زدن کنسول‌گری ایران در نجف و کربلا دشمنان دو کشور قصد دارند رابطه بین این دوکشور را خراب کنند، این در حالیست که حضور ایران در عراق برای مبارزه با داعش و حفظ تمامیت ارضی این کشور است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان