ادعای تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی – کشف ذرات اورانیوم طبیعی در منطقه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۱

ادعای تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

ادعای تازه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص کشف ذرات اورانیوم طبیعی در منطقه اعلام نشده به آژانس در بخشی از گزارش‌های  امروز منتشر گردیده است.کاظم غریب آبادی، سفیر و نماینده دائم ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بیان داشت: «از زمانی که آژانس اعلام کرد سؤالاتی درباره یک مکان خاص دارد، دسترسی لازم از سوی ایران فراهم شد و هرگونه تلاش برای ارزیابی زودهنگام و خام در این باره در راستای مقاصد سیاسی است

در ادامه وی درخصوص گزارش اخیر آژانس در زمینه راستی آزمایی اجرای برجام افزود: «این گزارش نشان می‌دهد که آژانس همچنان دسترسی کاملی در ایران دارد و علیرغم کاهش تعهدات ایران تحت برجام که با هدف برقراری توازن نسبی بین حقوق و تکالیف طرفین انجام می‌شود، همچنان قادر به راستی آزمایی هم اجرای تعهدات و هم توقف اجرای بخشی از تعهدات است».

واکنش غریب آبادی به اظهارات اخیر آژانس

غریب آبادی در واکنش به اظهارات و ادعای تازه آژانس در مورد مکانی در ایران در ادامه گفت و گوی خویش بیان داشت که که از همان ابتدا و از زمانی که آژانس،جمهوری اسلامی ایران را در جریان قرارداد که برخی سؤالات در مورد یک مکان خاص دارد، ایران توافق نمود وارد یک تعامل مثبت با آژانس برای شفاف کردن وضعیت و رسیدگی به سوالات مرتبط، شود.

به گفته وی  تعامل بین آژانس و ایران درخصوص این موضوع در حال انجام است. بنابراین، هرگونه تلاش برای پیش داوری و ارائه ارزیابی زودهنگام و خام، صرفاً در جهت مصادره این موضوع در راستای مقاصد سیاسی است. نماینده دائم ایران در آژانس وجود اینگونه سؤالات در تعاملات بین آژانس و کشورهای عضو را امری عادی دانست و  نبایستی در حین تعامل  با اغراض سیاسی مورد سو استفاده و بزرگنمایی واقع شود.

گزارش جدید آژانس بین‌المللی انرژی اتمی

طبق گزارش های صورت گرفته، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش فصلی جدید خود اعلام کرد که ایران از تاریخ ۹ نوامبر اقدام به غنی‌سازی اورانیوم در سایت فردو کرده است. در گزارش فصلی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی که روز دوشنبه برای اعضای شورای حکام ارسال شده عنوان شده میزان ذخایر اورانیوم کم‌غنای ایران ۳۷۲.۳ کیلوگرم بوده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 + 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان