ارابه باستانی – کشف ارابه باستانی در شهر سوخته پمپئی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۱

کشف جالب در شهر سوخته

کشف یک ارابه باستانی در شهر پمپئی ایتالیا خبر جالبی است که به تازگی منتشر شده است. این ارابه متعلق به رم باستان است. گفته شده این ارابه، یک وسیله تشریفاتی بوده و یک وسیله جنگی نبوده است. این وسیله در خانه‌ای در نزدیکی شهر باستانی پمپئی یافت شده که به عنوان شهر سوخته شهرت دارد. طبق اخبار واصله، جنس این وسیله تشریفاتی از آهن بوده و دارای تزئینات برنزی است. همچنین بخش هایی دارد که از جنس قلع است.

کشف ارابه باستانی در شهر سوخته پمپئی

کشف ارابه باستانی در شهر سوخته پمپئی

ارابه باستانی پمپئی

درشکه کشف شده در شهر باستانی پمپئی به خوبی زیر خاک حفظ شده است؛ حتی اجزای چوبی و طناب‌هایی که از مواد ارگانیک ساخته شده‌اند از بین نرفته‌ است. این موضوع با توجه به عمر دو هزار ساله این وسیله نکته بسیار با اهمیت و قابل توجهی است.

پمپئی به مدت ۶۰۰ سال در امپراطوری رم باستان به عنوان بندری باشکوه شناخته می شد. این شهر در دامنه کوه وسوویوس در بخش ناپل قرار گرفته بود. طبق کشفیات، این شهر ییلاقی برای رومیان اشرافی بوده است. سال ۷۹ میلادی در اثر فوران ناگهانی آتشفشان عظیم کوه وسوویوس این شهر زیبا و با شکوه از بین رفته و زیر خاک مدفون شد. گفته می شود به مدت ۳ روز، آسمان تیره و تار شده و خاکستر آتشفشانی و گدازه بر شهر، آن را محکوم به نابودی کرد. شهر پمپئی پس از فرو نشستن فوران و انفجار، زیر تلی از گدازه و خاکستر به ضخامت ۲/۵ تا ۳ متر مدفون شده بود. شهر در آن زمان ۲۰ هزار نفر سکنه داشت که از این تعداد، ۲ هزار نفر بر اثر استنشاق گازهای سمی و فرو ریختن سقف ها جان باختند.

در سال ۱۷۴۸ میلادی کشاورزی در هنگام کندن زمین چند مجسمه مدفون شده پیدا کرد. همین اتفاق موجب شد تا یک شهر مدفون شده از زیر خاکسترها بیرون بیاید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان