اردوغان – ابراز ناراحتی از اظهارات مقامات ایران در مورد عملیات نظامی در سوریه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۰۱

ناراحتی رجب طیب اردوغان از اظهارات مقامات جمهوری اسلامی ایران

‍رجب طیب اردوغان، رئیس‌ جمهوری ترکیه؛ قب از اینکه به روسیه سفر کند، در یک نشست خبری گفت: «اظهارات برخی مقامات ایران درباره عملیات چشمه صلح مرا ناراحت کرده است.» از آنجاکه جمهوری اسلامی  ایران حمله  نظامی اخیر ترکیه به نیروهای دموکراتیک سوریه و یگان‌های مدافع خلق (ی‌پ‌گ) را به‌عنوان نقض حاکمیت و تمامیت ارضی ترکیه محکوم کرده است.

اردوغان. پیش از ترک فرودگاه آنکارا به مقصد سوچی روسیه گفت: «همه دنیا از رویکرد اردوغان در قبال برنامه هسته‌ای ایران در گذشته نزدیک اطلاع دارند، اما اظهاراتی آزاردهنده از سوی برخی مقامات این کشور شنیده می‌شود. البته این سخنان متعلق به جناب روحانی نیست، اما لازم بود ایشان این صداها را خاموش می‌کردند. این موارد شخص بنده و تمام نزدیکانم را آزار می‌دهد».

محکوم کردن اظهارات مقامات ایران از سوی اردوغان

اردوغان در ادامه افزود ترکیه، روسیه و ایران  سه کشور طرف توافقنامه سوچی هستیم. اکنون با توجه به ناراحتی و مسائل پیش آمده در روابط با جمهوری اسلامی ایران، این روند را چگونه ادامه خواهیم داد؟ رئیس جمهوری ترکیه اقدامات جمهوری اسلامی ایران را  نادرست  خواند و اظهارات آنان را در  زمینه عملیات چشمه صلح  را محکوم کرد.

پیشنهاد دستگاه دیپلماسی ایران برای حل بحران سوریه

محمد جواد ظریف؛ وزیر امور خارجه کشورمان، بازگشت سوریه و ترکیه به اجرای موافقت‌نامه آدانای سال۱۹۹۹ در مورد ممنوعیت عملیات نیروهای مسلح کرد در خاک سوریه را به عنوان تنها راهی که می‌توان چالش میان ترکیه و سوریه در باره مسئله کردها را حل نمود پیشنهاد کرد.به طور کلی از زمان آغاز بحران سوریه و جنگ داخلی در این کشور طی ۸ سال گذشته، ایران مهم ترین حامی حکومت بشار اسد و در مقابل، ترکیه یکی از مهمترین متحدان مخالفان و شورشیان مسلح در این کشور بوده اند. جمهوری اسلامی  ایران و ترکیه در نهایت در قالب مذاکرات صلح آستانه به همراه روسیه، تلاش کردند تا نقش مشترکی در پایان دادن به بحران سوریه ایفا کنند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان