ارزش غذایی گرده گیاهان برای زنبورعسل

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۵-۲۲
ارزش غذایی گرده گیاهان برای زنبورعسل ، اثرات کمبود گرده در تغذیه زنبورعسل

ارزش غذایی گرده گیاهان برای زنبورعسل

ارزش غذایی گرده گیاهان برای زنبورعسل  بسته به مقدار و انواع اسیدآمینه موجود درآنها اثرات بیولوژیکی مختلفی دارند. گرده‌هایی که مقدار پروتئین آن‌ها بیشتر بوده و حاوی کلیه اسیدهای آمینه ضروری برای بدن زنبور هستند قادرند تعدادی بیشتری از لاروها را تغذیه کنند. مقدار و کیفیت گرده جمع آوری شده توسط زنبورعسل بستگی به عوامل مختلفی به خصوص زمان تولید گرده، جمعیت کلنی، نیاز کلنی و شرایط آب و هوایی دارد.

استاندیفر، مشخص کرد که گرده گل قاصدک ارزش غذایی بیشتری نسبت به ذرت دارد.گل  قاصدک ارزش غذایی کمتری نسبت به گرده زغال اخته دارد. ایشان نشان دادند که گرده زغال اخته طول عمر را بالا می‌برد. محققین، علت ضعف گرده گل قاصدک برای را کمبود اسیدآمینه آرژنین گزارش کردند.

اثرات کمبود گرده در تغذیه زنبورعسل

عدم وجود گرده و کمبود آن در تغذیه زنبورعسل موجب کاهش میزان تخمگذاری ملکه، کاهش طول عمر، کاهش تولید موم و شان سازی، کاهش یا عدم تولید ژل رویال، عدم رشد مناسب تخمدان‌ها، عدم تولید زهر به مقدار کافی، حساس شدن نسبت به بیماری‌ها به خصوص بیماری نوزما، نداشتن توانایی لازم برای زمستان‌گذرانی  و در نهایت منجر به کاهش جمعیت کلنی و راندمان فعالیت کندو می‌گردد.

جمع آوری گرده توسط زنبور

زنبور عسل با توجه به شرایط آب و هوایی و نیاز کلنی معمولا در سن ۲۱ روز قادر به جمع آوری شهد، گرده و آب می‌باشد. بنابراین ۲۵ درصد زنبورهای کارگر گرده و ۱۷ درصد شهد و گرده و سایر زنبوران فقط  شهد جمع آوری می‌کنند. هر زنبور کارگر در طول یک روز در حدود ۱ تا ۵۰۰ گل را ملاقات می‌کند، و بین ۱۰ تا ۳۰ میلی‌گرم گرده به کندو حمل می‌کند. یک زنبور کارگر برای پر کردن سبد گرده در حدود ۱۰ تا ۱۵ پرواز، با توجه به تعداد گل، فاصله کلنی از منبع غذا و میزان وفور گل در آن منطقه انجام می دهد. این مسئله باعث تفاوت‌های قابل توجهی بین تولید گرده در مناطق مختلف می‌باشد. معمولاً مقدارگرده جمع آوری شده توسط یک کلنی در طول یک فصل ۳۵ کیلوگرم می‌باشد.

به طور کلی جمع آوری گرده توسط زنبور عسل به عوامل مختلفی بستگی دارد که عبارتند از :

  1. درجه حرارت: زنبورعسل بین دمای ۸ تا ۳۵ درجه سانتیگراد گرده گل‌ها را جمع آوری می‌کند.
  2. سرعت باد: سرعت باد بیشتر از ۱۷ کیلومتر در ساعت باعث کاهش فعالیت زنبورهای گرده آور و تدریجاً متوقف می‌شود.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 − 11 =


اخبار

سینما و هنر

جهان