ارزش و اهمیت غذایی گندم

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۲۶
ارزش و اهمیت غذایی گندم ، پروتئین ها ، کربوهیدرات ها ، چربی ها ، مواد معدنی ، ویتامین ها ، ترکیبات آلی ، اعمال حیاتی ، ویتامین E

ارزش و اهمیت غذایی گندم

اهمیت ترکیبات شیمیایی دانه گندم در وهله نخست به علت اهمیت غذایی دانه گندم در تغذیه انسان و دوم آن که امکان استفاده آن در دامپروری و صنعت می باشد، این ترکیبات شیمیایی گندم عموما شامل پروتئین ها، کربوهیدرات ها، چربی ها، مواد معدنی و ویتامین ها می باشند.

پروتئین ها

موادی هستند که برای رشد و نمو، ترمیم و یا دوباره سازی اندام ها و سلول های مختلف بدن و ایجاد فعل و انفعالات شیمیایی بدن انسان، حیوانات و گیاهان حتی به طور روزانه مورد نیاز می باشند. گلوتن که مهم ترین ماده پروتئینی است از گلیادین و گلوتنین که هر دو در آب غیر محلول و در آب نمک محلول می باشند تشکیل شده است. حدود ۸۰ درصد پروتئین دانه گندم از دو ماده فوق تشکیل یافته و حدود ۱۴ تا ۱۵ درصد وزن کل دانه گندم را سبوس تشکیل داده که پس از آسیاب کردن در دامپروری و نانوایی ها مورد مصرف دارد. ارزش نانوایی گندم یکی از مهم ترین خواص مشخص کننده کمیت و کیفیت آرد حاصل از دانه گندم بوده و بستگی به مقدار گلوتن موجود در دانه دارد.

کربوهیدرات ها

کربوهیدرات های گندم شامل نشاسته، سلولز و قندهای مختلف می باشد. قسمت اعظم دانه گندم و به خصوص بخش آندوسپرم را نشاسته تشکیل می دهد. میزان نشاسته گندم بستگی به عوامل گوناگونی از جمله شرایط آب و هوایی، خواص رقم و درجه استخراج و غیره دارد. سلولز بیشتر در پوسته دانه و قسمت آلرون وجود دارد و غیر قابل هضم می باشد. قند موجود در دانه گندم بیشتر در قسمت آندوسپرم وجود دارد و مقدار آن به یک تا دو درصد می رسد. مهم ترین قند های گندم عبارتند از: گلوکز، فروکتوز، مالتوز، سوکروز، رافینوز و ملیبیوز.

چربی ها

مقدار این ماده در قسمت های مختلف دانه گندم یکسان نیست و در گیاهک دانه بیشتر وجود دارد. مقدار کلی آن حدود دو درصد است که حاوی ویتامین E می باشد.

مواد معدنی

این مواد شامل مواد مرکب از قبیل املاح و عناصر معدنی است و در تمام قسمت های دانه به طور برابر و یکسان پراکنده نبوده بلکه در سبوس و گیاهک زیادتر از آندوسپرم است. مهم ترین مواد معدنی موجود در دانه گندم عبارتند از : پتاسیم، فسفر، کلسیم، آهن، گوگرد، منیزیم، کلر، سدیم، مس، منگنز و ید.

ویتامین ها

این مواد شامل ترکیبات آلی می باشد که در بافت های بدن اعمال حیاتی مهم، حساس و به خصوصی را انجام داده به طوری که بدون وجود آن ها واکنش حیاتی سلول ها و ادامه زندگی مشکل خواهد بود و در اثر کمبود یا فقدان آن ها عوارضی در بدن انسان و حیوانات ظاهر می گردد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان