استاندار تهران – انتخاب چند محل در تهران برای برگزاری تجمعات معترضین

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۳

 محل تجمع قانونی معترضین در بیان استاندار تهران

محسنی‌بندپی،‌ استاندار تهران طی گزارشی برگزاری چند مکان برای تجمع قانونی معترضین درنظرگرفتند. ایشان در گفت و گوی خویش بیان داشتند که ۹ محل از جمله استادیوم شیرودی برای برگزاری تجمعات قانونی معترضین و بررسی اعتراض‌های احزاب و گروه‌ها در شهر تهران اختصاص یافته است. این ایده استاندار تهران نشان از بیگانگی مسئولان و  تصمیم گیران با مفاهیم جامعه شناسی داشته و مسئله را از بعد سیاسی نگریسته‌اند.

معایب طرح استاندار تهران

ایده محسن بندپی، آغازی برای پایان اعتراضات به شمار نمی‌رود و صرفا از بعد سیاسی حائز اهمیت است.  از جایی که خیابان محل اصلی سیاست برای مردمان عادی است، خیابان‌ها به طور هم‌زمان، مکانی اجتماعی و فضایی ایستا و هم پویا بوده که هم برای امور آشنا و ناشناخته است. خیابان عرصه مشترک در جوار واحدهای اختصاصی و عمومی است که نقطه تعامل اشخاص و اجتماعات انسانی است و به همین دلیل تحولات اجتماعی و سیاسی با نام خیابان‌ها و میدان ها   در هم تنیده است. در اینجاعنصر فضایی در سیاست خیابانی، آن را از اعتصاب‌ها یا تظاهرات نشسته  متمایز نموده است و این مسئله در دیدگاه میشل فوکو نیز تصریح شده است.

خیابان نماد برآشفتگی

خیابان در همه تجمعات و اعتراضات به نماد برآشفتگی مبدل گشته است. از این رو که نام یکی از مهم‌ترین خیابان های تهران «انقلاب» است. معترض خیابان را انتخاب میکند که چون حرکت در مسیر خیابان در ذهن معترض تجسم عینی پیش بردن را تداعی می‌کند. اجتماع در ورزشگاه هیچکدام از خصایص را ندارد و حس «شنیده شدن» یا «کنترل نشدن» که معترض در پی آن است، تامین نمیکند و به همین دلیل است که حکومت‌های دموکراتیک آن را جایگزین خیابان نمی‌کنند زیرا میدانند که خیابان انتخاب طبیعی معترض است.

هراس هرج و مرج ناشی از حضورناگهانی خیابانی یا تشدید خشونت تنها با مضاعف کردن حس کنترل برای معترض و تبدیل اعتراض به رفتاری بی فرجام و نمایشی در محیط محصور نیست. بلکه راهکار ممکن در شفافیت وپاسخگویی قدرت، اجازه عمل به نهادهای صنفی و مدنی و تقویت مشارکت مردم در تصمیم گیری هاست.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 18 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0