غلامرضا منصوری – متهم ردیف نهم پرونده فساد‌های اکبر طبری

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۲۲

قاضی دادگاه مطبوعات در اواخر دهه ۸۰ و اوائل دهه ۹۰

غلامرضا منصوری ، قاضی است که ضمن دریافت ۵۰۰ هزار یورو رشوه هم اکنون از کشور گریخته و متهم ردیف نهم پرونده فساد‌های اکبر طبری شناخته می‌شود. این قاضی که در حال حاضر از کشور گریخته در بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان بستری است و عده‌ای از ایرانیان مقیم آلمان هم تصمیم گرفتند تا به نشانه اعتراض مقابل این بیمارستان تجمع کنند. همچنین چند روز اخیر ویدئویی از وی  در فضای مجازی منتشر شده که در آن وی می‌گوید، فرار نکرده است و «فردا حتما به ایران می‌آیم».

قاضی منصوری همجنین چند روز پیش در ویدئویی گفته بود  معتقد است «نظام، حرم است» و بزودی به ایران برخواهد گشت، تا این لحظه به سفارتخانه مراجعه نکرده است، قبل از رفتن هم گواهی پزشکی ارایه نداده است و  یک ماه قبل از دستگیری اکبرطبری از ایران خارج شده و به صورت عامدانه موبایلش را در ایران روشن گذاشته است. غلامرضا منصوری قاضی دادگاه مطبوعات در اواخر دهه ۸۰ و اوائل دهه ۹۰ است که در پرونده‌ی اکبر طبری جز متهمان متواری اعلام شده است.

واکنش نماینده دادستان به پیام متهم منصوری

نماینده دادستان، در ارتباط با پیام متهم غلامرضا منصوری به دادسرا و عنوان کردن عدم حضورش به دلیل بیماری گفت: «او هیچ گواهی پزشکی‌ای به دادسرا ارائه نداده و اگر ادعایی دارد آن را برابر اصل به سفارت ایران تحویل دهد. او یک ماه بعد از دستگیری طبری از ایران خارج شد و تلفن خود را در ایران گذاشتند! گمان می‌کنیم ایشان ایران است و به وقتش او را احضار خواهیم کرد»

استرداد متهمان متواری پروندههای مفاسد اقتصادی

غلامرضا منصوری که در زمان وقوع جرایم به عنوان قاضی وقت اجرای لواسان فعالیت داشت، برای مشارکت در اقدامات غیرقانونی خود از حسن نجفی متهم ردیف دوم پرونده مبلغ ۵۰۰ هزار یورو به عنوان رشوه دریافت کرده است.

یک روز پس از برگزاری نخستین جلسه دادگاه طبری و ۲۱ متهم دیگر، سیدابراهیم رییسی در جلسه شورای عالی قوه قضاییه به دادستان کل کشور و معاون بین‌الملل قوه قضاییه دستور داد که «استرداد متهمان متواری پرونده‎های مفاسد اقتصادی» را پیگیری کنند و ساعاتی پس از انتشار خبر این دستور رییس دستگاه قضایی، بازپرس منصوری با انتشار ویدیویی مدعی شد که برای دفاع از خود به ایران بازمی‌گردد.

غلامرضا منصوری – متهم ردیف نهم پرونده فساد‌های اکبر طبری

این بازپرس خبرساز در این ویدیو گفت که تنها چند روز پیش از صدور کیفرخواست، از اتهامات علیه خود مطلع شده و پس از آن، از وکیلش خواسته تا با مراجعه به دادگاه اعلام کند که با باز شدن مرز‌ها به کشور بازمی‌گردد.

بازگرداندن متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری ممکن است؟

متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری، با بیان اینکه مرز‌ها همچنان بسته‌اند و هر چه تلاش کرده نتوانسته مسیری برای بازگشت به کشور پیدا کند، گفته است که روز سه‌شنبه به سفارت جمهوری اسلامی مراجعه می‌کند تا مقدمات بازگشتش به ایران و متعاقبا حضور در جلسه بعدی دادگاه و دفاع از اتهامات وارده فراهم شود. بر این اساس و با توجه به اینکه ایران با هیچ‌یک از کشور‌های اروپایی توافقنامه استرداد مجرمان ندارد، به نظر می‌رسد بازگرداندن متهم ردیف نهم پرونده اکبر طبری به این سادگی میسر نخواهد بود و درصورت عدم بازگشت خودخواسته این متهم به کشور، راهی برای بازگرداندن او وجود نخواهد داشت؛ مگر اینکه پلیس اینترپل در این رابطه اقدام کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 7 =


اخبار

سینما و هنر

جهان