استعفای شینزو آبه – سیاستمدار دموکرات باید این گونه عمل کند!

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۶-۱۰

نخست وزیر ژاپن به دلیل بیماری استعفا داد

شینزو آبه ، نخست وزیر ژاپن به دلیل بیماری استعفا داد. وی خطاب به مردم ژاپن گفته که نمی خواسته مراحل درمان بیماری اش به کار او لطمه بزند و به همین دلیل ترجیح داده که استعفا دهد. سیاستمدار دموکرات باید هم این گونه عمل کند. او نماینده واقعی مردم و خدمتگزار آنها و کشورش است و مصالح ملی بزرگ ترین اولویت اوست.سیاست از نظر او به معنای چنگ زدن به صندلی قدرت و حذف رقبا نیست. سیاست برایش ابزاری است برای خدمت به مردم و کشورش.

وی از مردم ژاپن بابت عدم ادامه نخست وزیری تا پایان دوره‌اش عذرخواهی کرد. آبه سال هاست به بیماری کولیت زخمی مبتلا است و در سال‌های اخیر وضعیت بیماری وخیم‌تر شده است. کولیت زخمی فرمی از بیماری التهابی روده است که روده‌ها به خصوص روده بزرگ را درگیر می‌کند و هنوز علت اصلی این بیماری در جهان ناشناخته است. سال گذشته آبه به رکورد طولانی‌ترین فردی که مقام نخست وزیری ژاپن را به طور متناوب در اختیار دارد، رسید. وی از سال ۲۰۱۲ نخست وزیر ژاپن است.

روند بیماری نخست وزیر ژاپن

وی در سال ۲۰۰۷ نیز پس از رسیدن به نخست وزیری از این مقام بدلیل ابتلا به کولیت زخمی استعفا داده بود. ان‌اچ‌کی، سازمان ملی رادیو تلویزیونی ژاپن گفته است که آبه ۶۵ ساله خواسته است که با استعفایش برای دولت مشکلی ایجاد نکند. آبه از زمان نوجوانی به این بیماری دچار شده و در هفته گذشته به دو بیمارستان مراجعه کرده بود و با اینکه دلیل این مراجعه‌ها به صورت علنی اعلام نگردید اما یکی از آنها ۸ ساعت به طول انجامید.

آبه گفت در حال حاضر درمان جدیدی را آغاز کرده که نیاز دارد تا به صورت مداوم تحت نظر باشد و به او اجازه نمی‌دهد تا وظایفش را بعنوان نخست وزیر انجام دهد. نخست وزیر ژاپن گفت که نمی‌تواند اجازه ‌دهد تا در تصمیم‌گیری‌های مهم خطایی بوجود بیاید و به همین دلیل از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. وی گفت: بر همین اساس من تصمیم گرفتم که نباید دیگر بعنوان نخست وزیر کار خودم را ادامه دهم.من به شدت از مردم ژاپن بابت ترک این سمت پیش از پایان آن عذرخواهی می‌کنم و این در حالی است که همچنان کشور درگیر ویروس کرونا است و محدودیت‌هایی برقرار است.

استعفای شینزو آبه – سیاستمدار دموکرات باید این گونه عمل کند!

شینزو آبه تا سپتامبر سال آینده میلادی بعنوان نخست وزیر ژاپن انتخاب شده بود. پیش از این مقامات حزب لیبرال دموکرات ژاپن، کناره‌گیری وی را تکذیب کرده بودند و گفتند که آقای آبه در سلامت کامل به سر می‌برد. در حال حاضر حزب لیبرال دموکرات باید در فرایند یک انتخابات، رئیس جدیدی را برای حزب خود انتخاب کند. پس از آن هم پارلمان ژاپن باید رای به انتخاب یک نخست وزیر جدید بدهد. فردی که جایگزین آبه می‌شود تا سپتامبر ۲۰۲۱ در این مقام خواهد بود.

مقایسه شینزو آبه با حاکمان دیکتاتور

شینزو آبه نماینده واقعی مردم و خدمتگزار آنها و کشورش است. مصالح ملی بزرگ ترین اولویت اوست.سیاست از نظر او به معنای چنگ زدن به صندلی قدرت و حذف رقبا نیست. سیاست برایش ابزاری است برای خدمت به مردم و کشورش. حالا نخست وزیر ژاپن را مقایسه کنید با حاکمان کشورهای دیکتاتوری که تا دم آخر به صندلی قدرت چسبیده اند و جز مرگ هیچ چیز دیگری نمی تواند شر آنها را از سر مردم کشورهایشان خلاص کند. دو نمونه برای مثال، کنستانتین چیرننکو رهبر شوروی در اوایل دهه هشتاد کلکسیون انواع بیماری ها بود.

وضع سلامتی این پیرمرد هفتاد و چند ساله به قدری وخیم بود که حتی نمی توانست از جای خود تکان بخورد.برایش یک صندلی مخصوص،که شبیه یونیت دندانپزشکی بود،ساخته بودند تا او بتواند با فشار دادن دکمه ها تکان بخورد ، به جلو و عقب خم شود تا گوشی تلفن را بردارد یا به زور نامه ای را پاراف یا امضا کند.نمونه آشنای دیگر،هوگو چاوز رهبر ونزوئلا بود که یکی دو سال آخر عمرش سرطان گرفته بود و کارش به شیمی درمانی در بیمارستان های کوبا رسیده بود.او گاهی وقت ها به دلیل وخامت حالش مجبور می شد برای پنج شش ماه از انظار عمومی غایب شود اما باز حاضر به کناره گیری از قدرت نبود…

 

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان