استعفای عادل عبدالمهدی – آغاز یک دوره بلاتکلیفی سیاسی در عراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۹

استعفای عادل عبدالمهدی؛ نخست وزیر عراق

استعفای عادل عبدالمهدی امروز پس از مخالفت آیت الله سیستانی، مرجعیت دینی نجف با تداوم دولت عراق اعلام گردید. عادل عبدالمهدی عصر امروز  در یک نشست خبری اعلام کرد به زودی استعفای خود را به پارلمان عراق تحویل خواهد داد. استعفای عادل عبدالمهدی عراق را وارد یک برهه بلاتکلیفی سیاسی و بی ثباتی و تنش خواهد کرد که پایان آن مشخص نیست.

درخواست آیت الله سیستانی برای  استعفای عادل عبدالمهدی

روز گذشته همه مردم و طبقه سیاسی عراق منتظر خطبه نماز جمعه کربلا بودند تا ببینند در پی درگیری‌های خشونت‌آمیز معترضان و نیرو‌های امنیتی در استان‌های بصره و ذی قار عراق، آیت الله سید علی سیستانی، عالی‌ترین مرجع شیعی عراق، چه تصمیمی خواهند گرفت.  آیت الله سیستانی در دو ماه گذشته که عراق درگیر تنش و نابسامانی بود، معمولا با صدور بیانیه‌هایی، دولت را به خویشتنداری در مقابل معترضان و تظاهرات‌کنندگان را به پرهیز از خشونت ترغیب می‌کرد.

تا دیروز مهمترین موضع سیاسی آیت الله سیستانی، تاکید ضمنی بر استمرار دولت عبدالمهدی و انجام اصلاحات جدی سیاسی در عراق بود. اما در پی درگیری‌های خشونت آمیز اخیر در شهر‌های ناصریه و نجف، مرجعیت دینی عراق  به تجدیدنظر در مواضع سیاسی دو ماه گذشته خود روی آوردند. وی در اقدامی که بسیاری از ناظران و سیاستمداران عراق را شگفت زده نمود، تلویحا خواستار برکناری دولت عادل عبدالمهدی شد.

آینده عراق

عبدالمهدی، اولین نخست وزیر عراق بعد از سال ۲۰۰۳ است که تحت فشار تظاهرات مردمی مجبور شد استفا دهد. در چنین شرایطی و با در نظر گرفتن بحران مقبولیتی که نظام عراق با آن مواجه شده، انتخاب هرگونه نخست وزیری که چهره ملی نداشته باشد و از مقبولیت مردمی برخوردار نباشد به تشدید تنش و بحران در  عراق دامن خواهد زد. با این حال در اینجا این سوال مطرح می شود که  آیا گروه‌های سیاسی و احزاب عراق مرتکب چنین اشتباهی خواهند شد؟ هنوز مشخص نیست دولت جدید مشخص خواهد کرد که گروه‌های سیاسی پیام اعتراضات بی‌سابقه عراق را شنیده‌اند یا نه

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان