استقبال برایان هوک – انزوای دیپلماتیک ایران با فعال شدن مکانیسم ماشه

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۰-۲۵

استقبال برایان هوک از فعال شدن مکانیسم ماشه

خبرگزاری‌ها از استقبال برایان هوک از فعال شدن مکانسیم ماشه و همراهی اروپا در انزوای دیپلماتیک تهران  خبر داده‌اند.استقبال برایان هوک، نماینده ویژه ایالات متحده در امور ایران در نخستین واکنش به اقدام تروئیکای اروپا برای فعال کردن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام بوده است که ضمن استقبال از  این اقدام اروپا، اظهار کرد که آمریکا متمال و امیدوار به همراهی اروپایی‌ها با تلاش‌های آمریکا برای انزوای دیپلماتیک تهران است.

برایان هوک روز گذشته پس از انتشار بیانیه تروئیکای اروپا گفت: «ما از اقدام اروپایی ها برای فعال کردن مکانیسم حل اختلاف حمایت می کنیم… چیزی که رئیس جمهوری خواستار آن شده این است که آنها توافق را رها کنند و به دیپلماسی ما برای حصول یک توافق جدید ملحق شوند». از نگاه ایالات متحده و اروپا ایران نقش مهمی در ناامنی و بی ثباتی خاورمیانه داشته و گروه های تروریستی و شورشی را مورد حمایت مالی و تسلیحاتی قرار می‌دهد.

عملکرد مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای برجام

روز گذشته مورخ ۲۴ دی‌ماه سه کشور اروپایی توافق هسته‌ای برجام (فرانسه، بریتانیا و آلمان) در بیانیه‌ای مشترک رسما از فعال شدن سازوکار رفع اختلاف در توافق برجام موسوم به مکانیسم ماشه خبر دادند ایران تاکنون در پنج گام میزان پایبندی به تعهدات خود در توافق هسته‌ای را کاهش داده است. در واکنش به این اقدامات جمهوری اسلامی، پرزیدنت دونالد ترامپ ۱۶ گفته بود که ایران هرگز سلاح هسته‌ای نخواهد داشت.

تروئیکای اروپا – مکانسیم ماشه

عملکرد مکانیسم ماشه در توافق هسته‌ای به این صورت است که در صورت شکایت هر یک از کشورهای عضو برجام از تخلف یک عضو دیگر، روند رسیدگی به شکایت آغاز می شود و این شکایت در نهایت به شورای امنیت سازمان ملل می رسد. در صورت ارجاع به شورای امنیت، این خطر برای ایران وجود دارد که تحریم‌های بین المللی علیه جمهوری اسلامی دوباره بازگردند. آمریکا بعد از خروج از برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازگرداند، اما تحریم‌های سازمان ملل از زمان توافق هسته‌ای برداشته شد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان