استیضاح روحانی – مجلس یازدهم به دنبال استیضاح رییس جمهور است

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۴-۱۶

رئیس جمهور در حال نزدیک کردن کشور به لبه پرتگاه است

استیضاح روحانی مسئله ای است که این روزها در مجلس یازدهم  به گوش می رسد. تعداد زیادی از نمایندگان به دنبال کشاندن حسن روحانی به پارلمان برای پاسخگویی به ۵ سوال اقتصادی هستند. در واقع مجلس استیضاح روحانی را برای چندمین بار مطرح می کند. روحانی در مجلس پیشین نیز به پارلمان رفت و به سوالات نمایندگان پاسخ گفت، اما حالا در مجلس یازدهم اوضاع متفاوت است. توکلی در نشستی اظهار کرد که صدرصد موافق استیضاح روحانی است چرا که رئیس جمهور کشور را به لبه پرتگاه نزدیک کرده است.

هر کشوری در دنیا به بحران ارزی می‌خورد کاهش ارزش پول ملی اش بین ۲۵ تا ۵۰ درصد می‌شود، اما در ایران وضعیت فاجعه است. هیات رئیسه مجلس هنوز طرح سوال را اعلام وصول نکرده است، اما احتمال می رود این اتفاق روز چهارشنبه رخ خواهد دهد.ناصر موسوی لارگانی تاکید کرد: «تاکنون ۱۲۵ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رئیس جمهور را امضا کرده اند.». وی تاکید کرد که قطعا تعداد امضاکنندگان افزایش خواهد یافت. تا عصر دیروز تا ۲۰۰ نفر طرح سوال را امضا کرده اند.

نمایندگان مجلس یازدهم نشان داده‌اند که به هر نحوی می‌خواهند مطالبات انتخاباتی خود را از دولت پیگیری کنند. به عقیده ناظران بسیاری از نمایندگان با شعار‌های بلندپروازانه اقتصادی و سیاسی به مجلس راه یافته‌اند و حالا تحت فشار رای دهندگان قرار دارند. به همین دلیل با شتاب بالایی به دنبال مواخذه دولتند.

پنج محور استیضاح روحانی

نمایندگان با استناد به مفاد اصل ۸۸ قانون اساسی و مواد ۲۱۰ و ۲۱۱ آیین نامه داخلی مجلس شورای اسلامی سوالاتی در پنج محور مطرح کرده اند. محور سوالات بدین شرح است:

  • چرا و به چه دلیل قیمت‌های ارز خارجی به سرعت در حال افزایش و ارزش پول ملی در حال کاهش است؟

    استیضاح روحانی – مجلس یازدهم به دنبال طرح سوال از رییس جمهور است

  • علت از هم‌گسیختگی اوضاع بازار مسکن، خودرو و تورم عجیب و غریب چندصد درصدی بازار مسکن چیست و چرا دولت طی هفت سال گذشته هیچ اقدام جدی برای تأمین مسکن مردم و کنترل قیمت و کیفیت خودرو انجام نداده است؟
  • در کجای برجام اشتباه استراتژیک مرتکب شدید که آمریکا بدون کوچکترین هزینه از این توافق خارج و اروپا هم با پرروئی تمام همچنان خواستار اجرای کامل برجام از سوی ایران است، بدون آنکه خود به تعهداتش عمل کند، حتی در حد عملیاتی کردن طرح حقیرانه اینستکس.
  • قرار شد دولت به خاطر مشکلات ناشی از بیماری کرونا به واحد‌های تولیدی و بخش‌های آسیب‌دیده وام اعطا کرده و کمک نماید. اما صدای اعتراض همه بخش‌ها بلند است. دولت در این زمینه چه کاری کرده و چقدر کمک کرده است؟
  • از فروردین ۹۷ که قیمت دلار دولتی ۴ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام شد تا امروز چند میلیارد دلار به این قیمت عرضه شده است؟ به چه کسانی داده شده و سرنوشت این دلار‌ها چه شده است و چه تأثیری بر کنترل تورم داشته است؟

پاسخ دادن به این سوالات کلی که طیف وسیعی از مسائل را در بر می‌گیرد احتمالا زمان زیادی را می‌طلبد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان