اعتراضات قزاقستان – اعزام نخستین واحد نظامی روسیه به قزاقستان

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۱۰-۱۶

نقش واحد نظامی روسیه در بحران قزاقستان

در پی ادامه ناآرامی‌ها و اعتراضات قزاقستان و پس از درخواست قاسم ژُمارت توکایف، رئیس جمهوری این کشور، روسیه نخستین واحد نظامی را تحت عنوان «حفظ صلح» و به‌منظور مقابله با معترضان به این کشور بحران‌زده اعزام کرده است. این اعزام در شرایطی صورت گرفته است که پیشتر پلیس قزاقستان از کشته شدن ده‌ها معترض در جریان درگیری چهارشنبه شب و بامداد پنجشنبه ۱۶ درماه در این کشور خبر داده بود. به گفته ماموران پلیس این افراد سعی داشتند تا ساختمان‌های دولتی را اشغال کنند.

سلطنت آذربیک، سخنگوی پلیس قزاقستان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد «نیمه شب گذشته نیروهای افراطی تلاش کردند ساختمان‌های اداری، مرکز پلیس شهر آلماتی و همچنین اداره‌های محلی و کلانتری‌های را اشغال کنند. ده‌ها مهاجم حذف شدند.»

اعتراضات قزاقستان - اعزام نخستین واحد نظامی روسیه به قزاقستان

اعتراضات قزاقستان – اعزام نخستین واحد نظامی روسیه به قزاقستان

روند اعتراضات قزاقستان

قزاقستان از شامگاه یکشنبه، دوم ژانویه صحنه اعتراض‌های گسترده به افزایش بهای گاز طبیعی است. با وجود انحلال کابینه از سوی قاسم ژمارت توکایف، تظاهرات مخالفان همچنان ادامه دارد.

در پی ناکامی دولت در مدیریت بحران و سرکوب معترضان، آقای توکایف از اعضای پیمان امنیت جمعی که سازمانی متشکل از جمهوری‌های اتحاد جماهیر شوروی سابق بوده است، درخواست کمک کرد.

شامگاه چهارشنبه رسانه‌های محلی و نهادهای بین‌المللی دیده‌بان دسترسی به اینترنت از کاهش سرعت و همچنین قطع اینترنت در مناطقی از قزاقستان از جمله آلماتی، پایتخت اقتصادی این کشور خبر دادند.

روسیه، بزرگ‌ترین متحد قزاقستان روز گذشته خواستار گفت‌وگو میان معترضان و دولت شد. در حال حاضر رئیس جمهوری قزاقستان در شهر «نورسلطان» پایتخت جدید این کشور به سر می‌برد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 + 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان