افزايش تراكم – عملكرد بالا

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۰۶-۱۴
افزايش تراكم - عملكرد بالا ، بوته‌ها ، گياهي ، دانه غلات ، فتوسنتزي ، رشد رويشي ، تابش خورشيدي ، رطوبت و حاصلخيزي خاك ، تنش شديد

اغلب کشاورزان معتقد هستند كه با افزايش تراكم مي‌توان به عملكرد بالا تري دست يافت. اما بايد توجه داشت كه در تراكم‌هاي بالاتر از مطلوب، افزايش تعداد بوته‌ها موجب پایین آمدن وزن آنها به حدي مي‌گردد كه بالارفتن عملكرد خنثي مي‌شود.

انتخاب تراكم مطلوب بوته داراي تأثير موثري بر اجزاي عملكرد گياهي است، بنحوي كه از اين طريق مي‌توان عملكرد مناسبي را بدست آورد.

عملكرد دانه غلات در انگلستان براي آن تراكم مناسبي وجود دارد كه فراتر از آن به علت تراكم زياد بوته  مواد فتوسنتزي به جاي رشد دانه، بيشتر صرف رشد رويشي يا تنفس گياه مي‌شود.

تابش خورشيدي رطوبت و حاصلخيزي خاك از عمده عوامل محيطي هستند كه بر تراكم مطلوب بوته جهت عملكرد اثر مي‌گذارد اگر تراكم خيلي كم باشد از تمام توليد بالقوه كاملاً استفاده نمي‌شود و اگر خيلي زياد باشد، رقابت زياده از حد گياهان به ويژه به علت تنش شديد رطوبت، راندمان كل محصول را كاهش مي‌دهد.

تراكم مناسب و توزيع متعادل بوته‌ها در واحد سطح موجب استفاده بهتر از رطوبت مواد غذايي و نور مي‌گردد و موجب افزايش عملكرد مي‌شود، مقدار بذر و رقم نيز اثر قابل ملاحظه‌اي در عملكرد دانه‌دار دو اغلب از عوامل تعيين كنندة موفقيت در توليد محصول به شمار مي‌آيد زيرا يكي از نيازهاي مهم در برنامه‌ريزي زراعي براي به دست آوردن حداكثر عملكرد و با كيفيت مطلوب تعيين بهترين تراكم بوته مي‌باشد.

بذر

ميزان بذر كم منجر به ديررسي مي‌شود از اين رو پيشنهاد شده است كه دامنه وسيعي از ميزان بذر مورد آزمايش قرار گيرد. در صورتي كه تعداد روزتا رسيدگي كوتاه باشد بذر از طريق تسريع در رسيدگي به اجتناب از خطر ريسك و يخبندان و برداشت زودتر به ويژه در مناطق سردسير كمك خواهد كرد ميزان بذر زياد باعث افزايش عملكرد تا نقطه مطلوب شده اما بعد از آن تحت تأثير رقابت قرار گرفته و محصول كاهش مي‌يابد.

در غلات چندين عامل در تنظيم تعداد گياهان موثر هستند در مواردي كه مواد غذايي كافي باشد. عامل پنجه‌زني اهميت بيشتري خواهد داشت اما در هر حال رقم گياهي و شرايط محيطي نيز بي‌تاثير نخواهد بود دستيابي به حداكثر عملكرد يا به وسيله افزايش كرد كم گياهي و با افزايش عملكرد تك بوته در تراكم نسبي كم امكان پذير است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 19 =


اخبار

سینما و هنر

جهان