افزایش غنی‌سازی – افزایش ۲۰ درصدی غنی‌سازی اورانیوم

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۳
افزایش غنی‌سازی - افزایش 20 درصدی غنی‌سازی اورانیوم

افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم

طبق اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران غنی‌سازی اورانیوم را تا خلوص ۲۰ درصد افزایش خواهد داد. این میزان غنی ‎‍سازی، سطحی است که ایران قبل از توافق سال ۲۰۱۵ در سایت فوردو به آن رسیده بود. علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی درباره غنی سازی ۲۰ درصد گفته است: دستمان روی ماشه است؛ خیلی سریع می توانیم کار را شروع کنیم.

افزایش غنی‌سازی - افزایش 20 درصدی غنی‌سازی اورانیوم

افزایش غنی‌سازی – افزایش ۲۰ درصدی غنی‌سازی اورانیوم

برنامه جامع اقدام مشترک برجام که در سال ۲۰۱۵ به تصویب ایران، روسیه، آمریکا، فرانسه، آلمان و بریتانیا رسید به تهران اجازه غنی‌سازی در سایت فردو را نمی‌دهد.

ایران پیشتر در این سایت با استفاده از سانتریفیوژهای نسل اول IR-1 غنی‌سازی می‌کرد. براساس اعلام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، سازمان انرژی اتمی ایران برای انطباق با قانونی که چندی پیش در مجلس این کشور به تصویب رسیده تصمیم به افزایش سطح غنی سازی اورانیوم تا ۲۰ درصد در سایت فردو گرفته است.

مجلس ماه گذشته و در پی ترور محسن فخری زاده، با تصویب کلیات طرح «اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران» به دولت تکلیف کرد تا برای لغو تحریم‌ها، غنی‌سازی ۲۰ درصدی اورانیوم را عملیاتی کند و سازمان انرژی اتمی ایران نیز استفاده از سانتریفوژهای نسل ۶ را در دستور کار خود قرار دهد.

برخی تحلیل‌گران سیاسی که اقدام ایران را نقض تعهدات برجامی‌اش ارزیابی می‌کنند، معتقدند چنین تصمیمی از سوی ایران می‌تواند تلاش‌های رئیس جمهور منتخب آمریکا را برای پیوستن مجدد واشنگتن به توافق برجام پیچیده‌تر کند. جو بایدن، رئیس‌جمهوری منتخب آمریکا گفته است که به برجام باز خواهد گشت اما این بازگشت مستلزم پای‌بندی کامل ایران به تعهدات هسته‌ای‌اش است، بازگشتی که آسان نخواهد بود.

افزایش غنی‌سازی در حکم اقدامی تلافی‌‌جویانه

طبق نظر کارشناسان غربی، افزایش غنی‌سازی، اقدامی تلافی‌‌جویانه است که ایران از سال ۲۰۱۹ و در واکنش به خروج واشنگتن از توافق برجام و اعمال تحریم‌های مجدد و ترور محسن فخری زاده انجام می‌دهد. تا اینجای کار اگرچه ایران میزان خلوص ۳.۶۷ درصدی توافق را نقض کرده است، اما تاکنون تنها به میزان ۴.۵ درصد رسیده است که کمتر از میزان ۲۰ درصد قبل از توافق هسته‌ای و نیز ۹۰ درصد سطح تولید سلاح هسته‌ای است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
15 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان