افطار – در وعده افطار چه بخوریم

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۲-۰۹

توصیه هاي تغذیه ای ماه مبارک

در وعده های سحر و افطار ماه مبارک رمضان فرد باید از تمامی گروه های غذایی (غلات، لبینات، سبزیها، میوه ها و حبوبات) استفاده کند. با رعایت اصول مناسب تغذیه ای در این ماه از ضعف ناشی از ساعات بلند روزه داری در امان خواهیم بود. یک ماه روزه داری اگر با تغذیه صحیح همراه باشد باعث افزایش سلامت بدن می گردد. در واقع روزه داری می تواند موجب نوعی سم زدایی و جرم گیری در بدن شود. چرا که با حذف یک وعده غذایی در طول روز، انرژی‌های ذخیره شده مازاد بر نیاز بدن که به صورت چربی انباشته شده است، کاهش پیدا می کند. پیش از این در رابطه با تغذیه وعده سحر گفتیم، حالا درمورد تغذیه در وعده افطار خواهیم گفت.

در وعده افطار چه بخوریم

در وعده افطار چه بخوریم

شروع افطار

شروع افطار با آب ولرم و نمک بدن را آماده دریافت مواد غذایی دیگر می کند. از مواد دیگری که می توان با آن روزه را باز کرد یک لیوان شیر به همراه خرما است. البته می توان خرما را با کشمش یا عسل هم جایگزین کرد. این مواد قند مورد نیاز بدن را تامین می کنند. خرما از بهترین مواد غذایی است که می توان در وعده افطار از آن استفاده کرد.

مخلوطی از آبمیوه های طبیعی هم می تواند شروع خوبی برای این وعده غذایی باشد. این آبمیوه ها هم منبع خوبی از قندهای طبیعی هستند. بنابراین به ایجاد تعادل در بدن با برگرداندن مواد معدنی، قند و آب کمک می کنند.

در این وعده می توان از انواع آش و سوپ هم استفاده کرد. هلیم هم یکی از غذاهای مناسب است. البته به شرطی که با گوشت بدون چربی تهیه شده باشد. این غذا شامل چهار گروه اصلی مواد غذایی است.

نان سنگک از بهترین انواع نان است. مصرف این نان به همراه پنیر و گردو از بهترین خوراکی ها در زمان افطار است. می توانید دو ساعت بعد از این خوراکی، شام میل کنید.

کلام آخر

در ماه مبارک رمضان از مصرف میوه و سبزیجات تازه غافل نشوید. این مواد علاوه بر اینکه مانع از تشنگی مفرط در طول روزه داری شما می شوند، از بروز یبوست نیز جلوگیری می کنند. پس از شام یا قبل از خواب می توانید میوه میل کنید. به خاطر داشته باشید افطار معادل صبحانه است پس پرخوری یا درهم خوری نکنید. در این وعده از مصرف زیاد چای خودداری کنید. چای مدر است و ممکن است شما را دچار کم آبی کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
17 − 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان