امیر قطر – شرکت امیر قطر در اجلاس شورای همکاری خلیج فارس

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۱۶

استقبال گرم محمد بن سلمان از امیر قطر

پس از یک دوره پرتنش روابط میان قطر و عربستان، شیخ تمیم بن حمد آل ثانی، امیر قطر به دعوت عربستان برای شرکت در اجلاس شورای همکاری های خلیج فارس به عربستان سفر کرده و مورد استقبال گرم محمد بن سلمان قرار گرفت است و در ادامه  دو کشور عربی  مرزهای خود را نیز برهم گشوده اند. پیش‌تر احمد ناصر المحمد الصباح وزیر خارجه کویت اعلام کرده بود که در گفت و گوی تلفنی امیر این کشور با امیر قطر و ولیعهد عربستان سعودی ۲ طرف برای بازگشایی کامل مرزهای ۲ کشور توافق کردند.

به گفته وزیر خارجه کویت، امیر این کشور ابراز اطمینان کرده است که اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس به پایان دادن به اختلافات و بازگشت امور به حالت عادی منجر شود. از سوی دیگر، «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی نیز گفت: اجلاس شورای همکاری، اجلاس وحدت کلمه و یکپارچه‌کننده صف‌بندی‌ها خواهد بود. آرمان‌ها برای اتحاد و همبستگی عملی خواهد شد.

مصالحه با قطر

طبق برخی گزارش های قبلی، «هیثم بن طارق» سلطان عمان و «حمد بن عیسی آل خلیفه» شاه بحرین در اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس شرکت نخواهند کرد و «سلمان بن حمد آل خلیفه» ولیعهد بحرین به نیابت از شاه این کشور در اجلاس شورای همکاری شرکت می کند.

امیر قطر - شرکت امیر قطر در اجلاس شورای همکاری های خلیج فارس

امیر قطر – شرکت امیر قطر در اجلاس شورای همکاری های خلیج فارس

«خالد الجارالله» معاون وزیر امور خارجه کویت چندی پیش ابراز امیدواری کرد که اجلاس شورای همکاری خلیج فارس که پنجم ژانویه در شهر العلا عربستان و با حضور سران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس برگزار می‌شود با توافق نامه‌ای درباره مصالحه با قطر و کاربردی کردن آن همراه شود.

عربستان سعودی، امارات، بحرین و مصر در ژوئن ۲۰۱۷ اظهار داشتند که روابط خود را با قطر قطع و ادعا کردند که این کشور از تروریسم حمایت می‌کند اما این ادعا توسط دوحه رد شد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 + 10 =


اخبار

سینما و هنر

جهان