انتخابات پارلمان اسرائیل – برتری شکننده بنیامین نتانیاهو در کنست

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۴

انتخابات زودهنگام پارلمان اسرائیل

انتخابات زودهنگام  پارلمان اسرائیل حدوداً  یک ماه دیگر برگزار می گردد.  انتخابات کنست یا پارلمان اسرائیل در واقع ۸ ماه زودتر موعد برگزار شده و کمتراز یک ماه دیگر برگزار می‌گردد. نظرسنجی های صورت گرفته از برتری شکننده نتانیاهو در این انتخابات خبر می‌دهند.  در نظرسنجی مهمی که چند روز گذشته  انجام شده برای اولین بار برتری ائتلاف راست گرای نتانیاهو توسط ائتلاف میانه و چپ به رهبری گانتس پیروزی در این انتخابات به خطر افتاده است.نتانیاهو برای جلوگیری از سقوط دولت تصمیم گرفت انتخابات پارلمان اسرائیل را ۸ ماه زودتر یعنی ۲۰ فروردین برگزار کند.

برابری کرسی‌های پارلمانی دو حزب رقیب

نتانیاهو برای فرار از سقوط دولت تصمیم به برگزاری زودهنگام انتخابات پارلمان یا کنست گرفت در واقع ۸ ماه زودتر این انتخابات برگزار می‌شود. در انتخابات جدید پارلمان اسرائیل، جریان رقیب نتانیاهو، حزب آبی-سفید به رهبری بنی گانتس، رئیس سابق ستاد مشترک ارتش، ۵۵ کرسی پارلمان را از آن خود کرده است. کرسی های حزب چپ تقریبا با کرسی‌های حزب تندروی لیکود به رهبری  نتانیاهو برابر است و این برابری برتری نتانیاهو را با مشکل روبرو می سازد.

علل تضعیف دولت نتانیاهو

استعفای آویگدور لیبرمن، از چهره‌های مهم دولت نتانیاهو در اعتراض به آتش‌بس اسرائیل-حماس، اولین گام بزرگ برای تضعیف کابینه نتانیاهو به شمار می‌رود. در واقع به دنبال استعفای لیبرمن، چند حزب متحد دیگر هم خواهان استعفای وی شدند. مورد دیگر تضعیف حزب لیکود اختلاف بر سر لایحه سربازی اجباری یهودیان «حریدی» محسوب می‌شود. این احتمال نیز وجود دارد که مهم‌ترین مساله برای نتانیاهو برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهام ارتشا و فساد مالی باشد. نتانیاهو که تحت فشاردادستانی و رسانه‌های اسراییل د آستانه احضار و محاکمه قرار گرفته بود، انتخابات زوهنگام  را به عنوان راهی برای فرار از حکم دادگاه انتخاب کرده است. چرا که دادگاه نتانیاهو بعد از انتخابات برگزار می‌شود و این بر جایگاه او به به عنوان پیروز انتخابات با موقعیت شکننده امروز تاثیرگذار است.

 

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان