انفجار بزرگ در فضا – بزرگترین انفجار در کیهان بعد از بیگ بنگ

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۱۱

بزرگ‌ترین انفجار جهان

انفجار بزرگ در فضا.بزرگترین انفجار جهان از زمان بیگ بنگ تا کنون کشف شده است.این انفجار پنج برابر بزرگ تر از انفجار های قبلی است که محققان قادر به ثبت آنها بوده اند.این انفجار عظیم در سیاه چاله ای در مرکز کهکشانی عظیم رخ داده است.هنوز دلیل این واقعه مشخص نشده است.اما به گفته محققان این پدیده به آرامی اتفاق افتاده است.پیش از این هم انفجارهایی در کهکشان مشاهده شده بود.اما هرگز به این بزرگی و وسعت نبوده اند.دلیل این واقعه هم هنوز مشخص نشده است.

انفجار بزرگ در فضا - بزرگترین انفجار در کیهان بعد از بیگ بنگ

انفجار بزرگ در فضا – بزرگترین انفجار در کیهان بعد از بیگ بنگ

رصد انفجار بزرگ در فضا

برای رصد چنین واقعه ای از چهار تلسکوپ بزرگ استفاده شده است.تلسکوپ هایی از استرالیای غربی،هند و آمریکا.به گفته دانشمندان این واقعه در فاصله ۳۹۰ میلیون سال نوری از زمین و در ابرخوشه‌ی کهکشانی مارافسای رخ داده است.

پلاسما گازی بسیار داغ است که اطراف سیاه چاله ها متمرکز است.این پدیده به قدری پر توان بوده که حفره بسیار بزرگی در پلاسمای خوشه از خود به جا گذاشته است.چنین انفجارهای بزرگی زمانی اتفاق می افتند که مقدار زیادی ماده وارد سیاه‌چاله‌ای غول‌آسا شود.چرخش سیاه چاله و خمیدگی موجود در فضا باعث می شود مواد وارد چیزی مانند فواره شوند و به سرعت از سیاه چاله دور شوند.اما اینطور که مشاهده شده فواره ای که حفره این کهکشان را ایجاد کرده از بین رفته است.

باستان شناسی فضایی

کارشناس خوشه‌های کهکشانی،پروفسور جانستون هالیت معتقد است چنین کشفی را می توان به کشف اولین استخوان دایناسورها تشبیه کرد.او در ادامه گفت: اکتشافاتی مانند این،درست مثل باستان شناسی هستند.

کشف چنین وقایعی نشان می دهد که چقدر بررسی طول موج های مختلف حائز اهمیت است.پروفسور هالیت می گوید:زمانی که اطلاعات تلسکوپ‌های رادیویی و پرتو ایکس را کنار هم قرار دادیم،کمک بسیار بزگی به ما شد تا این کشف را انجام دهیم.البته هنوز پرسش های بسیاری باقی مانده که برای پاسخ به آنها نیاز به اطلاعات و البته بررسی بیشتر داریم.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
27 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان