انفجار بزرگ – وقوع انفجار بزرگ در بیروت پایتخت لبنان

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۵

انفجار مهیب بیروت

انفجار بزرگ روز گذشته مورخ ۱۴ مرداد در پایتخت لبنان از بعد حجمی و گستردگی و شکل قارچی شکل آن مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است. در ابتدای وقوع انفجار ۱۰ نفر کشته و صدها نفر مجروح گزارش شد. سازمان صلیب سرخ لبنان در تازه‌ترین آمار خود اعلام کرد که دست‌کم ۷۰ نفر بر اثر انفجار‌ در بیروت کشته شده‌اند. وزارت بهداشت لبنان نیز آخرین آمار را در ساعات اولیه امروز ۷۸ نفر کشته و  بیش از ۴هزار نفر زخمی اعلام کرده است.

شدت انفجار به ساختمان و مقر نخست‌وزیری لبنان نیز آسیب جزئی وارد کرده و حسان دیاب با حضور در دفتر خود از نزدیک در جریان خسارت‌ها قرار گرفت.  به دلیل شدت انفجار در پایتخت و حومه لبنان صدای انفجار به گوش رسیده است.قبرسی ها نیز انفچار بیروت را احساس کردند. علت حادثه در ابتدا با ابهام روبرو بود. ژنرال عباس ابراهیم، مدیرکل اداره امنیت عمومی لبنان  در پاسخ اولیه به الجزیره گفت: آنچه رخ داد انفجار مواد منفجره آتش بازی نبود، بلکه انفجار در محل نگهداری مهمات و تسلیحاتی بود که طی سال های اخیر توقیف شده بودند.

از جایی که در ابتدا رسانه‌های لبنان نوشته بودند که یک کشتی حامل میزان زیادی مواد منفجره وآتش‌بازی در بندر بیروت منفجر شده است. برخی منابع نیز از ابتدا از انفجار در داخل کانتینر حامل مواد نیترات در بندر بیروت گزارش دادند که تایید شده است. «بدری ضاهر»، مدیر کل اداره کمرگ لبنان  تأیید کرد که ۵۰ تن مواد نیترات در بندر بیروت منفجر شده است. نخست وزیر لبنان انفجار ۲۷۵۰ تن نیترات آمونیوم در بندر بیروت را تایید کرد. دولت لبنان روز چهارشنبه را عزای عمومی اعلام کرد.

انفجار بیروت همراه با رای دادگاه ترور رفیق حریری

انفجار بزرگ – وقوع انفجار بزرگ در بیروت پایتخت لبنان

این انفجار  در شرایطی به وقوع پیوسته که دادگاه ترور رفیق حریری، نخست وزیر سابق لبنان قرار است روز جمعه رای خود را اعلام کند.پانزده سال پس از ترور رفیق حریری، دادگاه مورد حمایت سازمان ملل روز جمعه حکم خود در مورد چهار عضو گروه حزب‌الله را که به مشارکت در این ترور متهم هستند، اعلام خواهد کرد.

متهمان در این دادگاه به اتهام طراحی و اجرای بمب گذاری سال ۲۰۰۵ غياباً محاکمه شده اند.ترور رفیق حریری باعث برگزاری تظاهرات گسترده در بیروت شد و پس از آنکه بازپرسان سازمان ملل سوریه را به ارتباط با ترور نخست وزیر لبنان متهم کردند این کشور تحت فشارهای شدید بین المللی مجبور شد به ۲۹ سال حضور نظامی خود در لبنان پایان دهد.

پیام تسلیت ظریف

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه کشورمان  در توئیتی کشته و زخمی شدن شمار زیادی شهروندان لبنان بر اثر انفجار را به مردم و دولت لبنان تسلیت گفت.وی در پیام توئیتری خود به زبان عربی نوشت: «قلب‌های ما در این فاجعه بزرگ با ملت لبنان است. شهدا مورد رحمت قرار بگیرند و صبر و آرامش برای خانوده قربانیان و مجروحان نیز شفا یابند. سلام و درور خدا به این ملت غرورآفرین.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
28 + 30 =


اخبار

سینما و هنر

جهان