انقلاب بزرگ برای نابینایان – کتابخانه‌های گویا

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۱

انقلاب بزرگ برای نابینایان

یک انقلاب بزرگ برای نابینایان ساخت کتابخانه هایی ویژه این افراد بود. منصور شادکام قائم مقالم انجمن نابینایان گفت: انجمن نابینایان  در سال ۱۳۷۲ تاسیس شد که یک انجمن خیریه است. رویکرد این موسسه به سمت مسائل فرهنگی سوق پیدا کرده است . با توجه به بررسی های انجام شده مشخص شد که در در حوزه منابع اطلاعاتی کودکان و نوجوانان نابینا، با کمبود شدید و ناعادلانه‌ای روبه‌رو بودیم.

انقلاب بزرگ برای نابینایان - کتابخانه‌های گویا

انقلاب بزرگ برای نابینایان – کتابخانه‌های گویا

علت ایجاد کتابخانه برای نابینایان

در سال ۱۳۹۰ فقط ۴۰ عنوان کتاب بریل برای کودکان  و نوجوانان وجود داشته است. که با یان حجم اندک دسترسی به آن ها بسیار دشوار است. این کتاب ها در کتابخانه های بزرگ برخی استان ها در دسترس بودند .

با توجه به این محدودیت دسترسی، باعث شد که به سمت ایجاد کتابخانه‌های گویا برای افراد نابینا به‌ویژه کودکان و نوجوانان برویم.

به این منظور با مسئولین و ارگان‌های مرتبط با حوزه نابینایان و حوزه فرهنگی از جمله نهاد و ادارات کل آن در استان‌ها برای ساخت کتابخانه‌های گویای نابینایان بود جلساتی برگزار کردیم. در نهایت سازمان کره ای وظیفه تامین مالی طرح را متقبل شد.

از سال ۹۳ تا به اکنون، ۱۵ کتابخانه ویژه نابینایان احداث شده است .این موضوع آغاز فعالیت و همکاری ما با نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور بود.

 

قائم مقام انجمن نابینایان ایران بیان کرد که رویکرد جدیدی در رابطه با مدیریت نوین نهاد کتابخانه‌ای عمومی کشور در مسیر فعالیت و  توجه به اقشار خاص  کشور و به خصوص نابینایان در دستور کار است.  توجه خاص  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور به نابینایان از زمان حضور و فعالیت آقای مختارپور در نهاد کتابخانه‌ها شکل گرفته است.

رویکرد جدید در حکم یک انقلاب

رویکردی که در پیش رو است. و  در قبال مطالعه نابینایان در پیش گرفته شده، در حکم یک انقلاب است. دلیل این انقلاب بزرگ را می توان متقاضیان نابینایان و کم بینایان در کتابخانه‌های عمومی کشور حضور  پیدا میکنند دانست. امروزه همه استان های کشور با توجه به وجود کمبود منابع و امکانات دارای یک یا بیش از ۳  کتابخانه نابینایان، یا بخش ویژه نابینایان در کتابخانه‌های عمومی هستند.

شادکام گفت:  نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور با محدودیت‌های مالی زیادی روبه‌رو است،  اما با این وجود مسئولانش نگذاشتند این موضوع بر عملکرد  رویکرد جدیدشان در ایجاد فرصت های  برابر در دسترسی به کتاب و منابع اطلاعاتی برای نابینایان تأثیرگذار باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 6 =


اخبار

سینما و هنر

جهان