انواع هوشمندی رقابتی

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۰۲

انواع هوشمندی رقابتی

انواع هوشمندی رقابتی عبارتند از:

۱-هوشمندی بازار:

این هوشمندي نیازمندي هاي جاري و آینده مشتریان، فرصت هاي جدید و خلاقانۀ موجود در تقسیم بازار و تغییرات عمده که در فرآیندهاي بازاریابی و توزیع رخ می دهد را نمایان می کند .

در این هوشمندی ، عمدتا اطلاعات مشتریان ، تامین کنندگان ، خریداران و توزیع کنندگان گردآوری و تجزیه و تحلیل می شود. این نوع هوشمندی ، وظیفه تهیه و عرضه روند های حال و آینده نیازها و ترجیحات مشتریان به بازارهای جدید و ایجاد فرصت های بخش پذیری و تغییرات اساسی و اصلی در بازاریابی و توزیع رقبا را بر عهده دارد.

۲-هوشمندی مرتبط با رقبا:

در این نوع هوشمندی رقابتی  با مشاهده تغییرات ساختار رقبا ، جایگزینی محصولات جدید به صنعت ، بازنمایی می کند و متمرکز بر مسائل سیاست های قیمت گذاری ، محصولات جانشین و سیاست های توسعه رقبا است.و  از طریق بررسی مستمر و نظام مند تغییرات در ساختار رقبا ، محصولات جایگزین جدید ، وارد شوندگان جدید به صنعت ، وظیفه ارزیابی تکامل استراتژی رقابتی رقبا را بر عهده دارد.

۳-هوشمندی تکنولوژیک:

تکنولوژی های موجود و جدید را ارزیابی و جهش های تکنولوژیکی آتی را پیش بینی می کندو با تحقیقات پایه و کاربردی ، حق اختراع و غیره سروکار دارد براساس دیدگاهی دیگر ، هوشمندی استراتژیک و اجتماعی نیز به انواع هوشمندی رقابتی اضافه می شود .

هوشمندی استراتژیک و اجتماعی ، شامل قوانین مالیات و امور مالی،گستره اقتصادی و سیاسی و مقولات منابع انسانی می شود.گونه چهارم هوشمندی رقابتی ، یعنی هوشمندی استراتژیک و اجتماعی ، رفتارهای اجتماعی را مشاهده و تحلیل می کند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
19 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان