اهميت مسکن در زندگي انسان

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۵-۱۲

اهميت مسکن در زندگي انسان

 

اهميت مسکن در زندگي انسان :مسکن يا سرپناه يکي از نيازهاي اساسي انسان را تشکيل مي دهد. در بين نيازهاي انسان ،دسترسي به مسکن (به عنوان يک نياز سکونتي) مشکل تر و محدودتر است.

مقوله مسکن گسترده و پيچيده است و ابعاد متنوعي دارد و نمي­توان تعريف واحدي ارائه کرد مسکن يک مکان فيزيکي است و به عنوان سرپناه نياز اوليه و اساسي خانوار به حساب مي آيد،در اين سرپناه برخي از نيازهاي اوليه خانواده يا فرد مانند خوراک ،استراحت ،حفاظت در برابر شرايط جوي تامين مي شود.

مسکن فضايي است محصور،ثابت ومستقل از زمين ها و ساختمان هاي مجاورخود که تمام يا قسمتي از سطح آن مسقف بوده و براي سکونت ساخته شده و داراي هيچ گونه فضاي خاص فعاليت اقتصادي (اعم از خدماتي و توليدي)نيست و به عنوان محل سکونت مورد مطالعه قرار گرفته است.

مسکن نيازي است که در محيط هاي مختلف جغرافيايي و متناسب با نيازها و استعدادها از يک طرف و محدوديت هاي اقتصادي،اجتماعي،فرهنگي از طرف ديگر شکل خاص يافته است .مسکن ماوايي است که ماهيت بودن را براي انسان مشخص مي سازدو بهبود کيفيت زندگي از هدف هاي اساسي در تمام برنامه ريزي ها مي­باشد.تامين مسکن متناسب با شرايط زندگي از مهم­ترين اهداف انسان ها مي باشند.

عوامل اقتصادي تاثيرگذار بر امر مسکن

مسکن در ثبات اقتصادي و بهزيستي خانواده نقش اساسي دارد و اين عامل از جنبه اجتماعي بسيار قوي برخوردار است زيرا فقر و عدم تامين اقتصادي ازوجود مسايل اجتماعي و بي ثباتي به شمار مي رودوفرصت هاي شغلي ،دوري و نزديکي مسکن به محل کار ،هزينه هاي رفت وآمداز عوامل اقتصادي تاثيرگذار بر امر مسکن هستند به مثابه نوعي سرمايه گذاري داراي مفهوم اقتصادي و به عنوان شکلي از پس اندازنيز منافع ويژه براي براي ساکنان در بر دارد ارزش آن به عنوان يک کالاي مطلوب مفيد قابل توجه است . برنامه هاي مسکن را مي توان به صورتي تدوين کرد که منافع حاصل از آن به شکل پس انداز شخصي به حداکثر برسد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
20 + 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان