پروژه مبهم اوباماگیت – استراتژی «اوباما را بزنید تا بایدن نابود شود»

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۱

اوباماگیت در راستای  انتخابات سوم نوامبر ۲۰۲۰

اوباماگیت پروژه مبهمی که به تازگی دونالد ترامپ برای پیروزی در انتخابات آتی برای شکست رقیب دموکرات خود دنبال می کند. اوباماگیت در راستای استراتژی «اوباما را بزنید تا بایدن نابود شود»  طراحی و اجراشده است. جو بایدن، رقیب رسمی ترامپ در انتخابات سوم نوامبراست، اما با توجه به اینکه جمهوریخواهان از بایدن نگرانی چندانی ندارند و نگرانی اصلی آن‌ها از جانب اوباما است در راستای  اجرای این استراتژی  برآمدند. دراین پروژه دوتالد ترامپ، رئیس جمهور سابق ایالات متحده را به انجام جرایمی متهم کرده است که هنوز ماهیت و نحوه ارتکاب آن‌ها معلوم نیست. این پروژه پس از آن آغاز شد که ترامپ و مشاورانش از نابود کردن جایگاه انتخاباتی بایدن ناامید شدند.

ترامپ از اعضای ستادش گلایه کرده و فعالیت آن‌ها علیه بایدن را ضعیف دانسته است. ترامپ معتقد است برای جبران این ضعف، باید علیه رئیس سابق بایدن، یعنی اوباما، یک جنگ تمام عیار به راه انداخت. «ترامپ می‌داند که بایدن فقط به خاطر اینکه معاون اوباما بود، محبوب است.»طبق اخبار رسیده «اوباما به نحو چشمگیری در تبلیغات انتخاباتی حضور خواهد داشت. او محبوبتیرین دمکرات چهار دهه گذشته است. ترامپ می‌داند که باید او را خنثی کند»

با ورود اوباما به صف منتقدان ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مجددا تحت فشار قرار گرفته است. اوباما از احترام و جایگاه بلندی میان محافل سیاسی و رسانه‌ای آمریکا برخوردار است و انتقادات او از ترامپ بازتاب گسترده‌ای پیدا می‌کند. اوباما حالا سعی می‌کند از این امتیاز برای تضعیف ترامپ و تقویت بایدن استفاده کند.اوباما به موازات انتقاد از ترامپ، برای تقویت جایگاه انتخاباتی معاون سابقش، جو بایدن، تلاش می‌کند. او اخیرا از همه اعضای دولتش خواسته است که از بایدن حمایت کنند. از این رو، می‌توان انتقادات اخیر اوباما از ترامپ را در چارچوب رقابت‌های انتخاباتی قرار داد.

مراسم رونمایی از پرتره رئیس جمهور قبلی

روسای جمهور آمریکا در دوره اول‌شان، معمولا برای رئیس جمهور قبلی، مراسمی در کاخ سفید برگزار و از پرتره وی رونمایی می‌کنند. روسای جمهور قبل از دونالد ترامپ، چه دمکرات و چه جمهوریخواه، به رغم اختلافات سیاسی‌شان، این مراسم را برای یکدیگر برگزار می‌کردند. در طول سه و نیم سال گذشته، باراک اوباما شاهد انواع اتهامات و انتقادات سیاسی علیه خود بود. میراث سیاسی‌اش توسط رئیس جمهور بعدی، تقریبا نابود شد.اما ترامپ این رویه دیرینه را کنار گذاشت. رسانه‌های آمریکایی اعلام کردند که ترامپ این مراسم را برای اوباما برگزار نخواهد کرد. لغو مراسم رونمایی از پرتره رئیس جمهور قبلی، به خوبی وضعیت روابط این روز‌های ترامپ و اوباما را نشان داد.

اوباماگیت – استراتژی «اوباما را بزنید تا بایدن نابود شود»

دونالد ترامپ از بدو ورود به کاخ سفید، به وضوح سیاست‌های متفاوتی نسبت به سلفش در پیش گرفت. ترامپ حتی عامدانه بسیاری از دستاورد‌های اوباما را نابود کرد. مثلا در ماجرای موافقت‌نامه برجام، بار‌ها این ادعا مطرح شده است که یکی از دلایل مهم خروج یکجانبه ترامپ از این موافقت‌نامه، تعلق آن به اوباماست.

در تمام سه سال و نیم گذشته، رئیس‌جمهور سابق آمریکا، واکنش خاصی نسبت به اقدامات اوباماستیزانه ترامپ نشان نداد و در بسیاری موارد ترجیح داد که آن‌ها را نادیده بگیرد. اما حالا اوباما سکوت چندساله خود را شکسته و با حمایت از بایدن  وارد رقابت انتخاباتی شده است.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان