اوضاع عراق – مداخله ایران در وضعیت بحرانی عراق

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۲

اوضاع عراق

اوضاع عراق  درزمان کنونی در وضعیت بحرانی به سر برد. مداخله قدرت‌های منطقه و فرامنطقه‌ای در فضای اعتراض آمیز عراق ممکن است تنش را در این کشور افزایش داده  و زمینه ساز  حضور رسمی و مجدد قدرت های فرامنطقه‌ای در منطقه شود . با توجه به  اینکه عراق کشور همسایه ما محسوب می شود هر گونه تنش و مداخله و یا ناآرامی در این کشور امنیت ملی کشورمان را ب خطر می اندازد. لذا لازم است جمهوری اسلامی ایران در شرایط کنونی و بحرانی عراق نقش مؤثر و  تعیین کننده ای داشته باشد تا بتواند تحولات و روند اعتارضات عراق را به نفع منافع ملی کشورمان رقم بزند.

وساطت جمهوری اسلامی ایران در اوضاع عراق

چنانچه اوضاع عراق بحرانی‌تر شود، این امکان وجود دارد که قدرت‌های مختلف منطقه ای و فرامنطقه ای مداخله کنند و فضای اعتراضات را به ضدیت با جمهوری اسلامی ایران هدایت کنند. چنین مداخله‌ای به نفع جمهوری اسلامی ایران و گروه‌های سیاسی شیعی عراق نیست؛ از این رو ایران و گروه‌های شیعی عراق تمایل دارند هر چه زودتر بحران و اعتراضات کنونی عراق به نحوی خاتمه یابد که هم مطالبات معقول معترضان محقق شود و هم ساختار کلی نظام سیاسی عراق حفظ شود.

 اوضاع  گروه‌های سیاسی شیعی عراق

هفته گذشته بزرگترین تظاهرات عراق پس از سقوط صدام حسین در بغداد و چند شهر دیگر این کشور برگزار شد. طی روزهاس بعد درگیری ها بین  معترضین و نیروهای امنیتی عراق رخ داد و طبق آمار نود نفر مجروح شدند. همزمان معترضان در شهرهای دیگر عراق با نیروهای امنیتی درگیر شدند. با استمرار تظاهرات معیشتی در عراق، سیاستمدارن و مقامات دولتی این کشور را سرگردان نموده است و از یافتن راه حل برای خاتمه بخشیدن به تظاهرات خیابانی عاجر هستند.

از آنجا که اعتراضات عمدتا در مناطق شیعه‌نشین در جریان است، گروه‌های سیاسی شیعی بیش از همه تحت فشار قرار گرفته‌اند. این گروه‌ها که با خشم معترضان مواجه شده‌اند، دچار انفعال شده و ابتکار عمل را از دست داده‌اند. مقتدی صدر هم در ابتدا اینگونه بود. اما به تدریج سعی کرد به معترضان نزدیک شود و خود را سخنگوی آن‌ها نشان دهد. اگر چه صدر در تشکیل دولت عبدالمهدی نقش کلیدی ایفا کرد، اما اکنون خواستار تغییر این دولت و حتی برگزاری انتخابات زودهنگام زیرنظر سازمان ملل است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 + 22 =


اخبار

سینما و هنر

جهان