اولین پیام کاوشگر ناسا _ کاوشگر وویجر ۲

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۸-۱۴

اولین پیام کاوشگر ناسا

اولین پیام کاوشگر ناسا  بعد از ۴۰ سال خارج از منظومه شمسی به زمین ارسال شد. کاوشگر وویجر ۲ اطلاعاتی را فرستاد که قابل مقایسه با اطلاعات وویجر ۱ بود و اطلاعات دقیق تری را از هلیوسفر نشان می داد .

هلیوسفر یا هورسپهر، حباب پلاسمایی ایجاد شده توسط خورشید است که بیشتر فضای منظومه شمسی ما را در بر گرفته است. به عبارت دیگر، هلیوسفر پهنه‌ای است حباب مانند که بادهای خورشیدی را دربرگرفته است.

 کاوشگر وویجر 2

کاوشگر وویجر ۲

زمان ارسال کاوشگر

هلیوسفر در برگیرنده ی زمین و سیار های اطراف آن است. این کاوشگر وویجر۲ در سال ۱۹۷۷ به فضا پرتاب شد و از هلیوسفر یا حباب خورشید در سال گذشته عبور کرد.

نحستین شی ساخت انسان

کاوشگر وویجر ۱ در سال ۲۰۱۲ از منظومه شمسی خارج شد. این کاوشگر اولین و نخستین شی ساخت انسان بود. اما یکی از ابزارهای«وویجر۱» خراب شد.

تفاوت وویجر ۱ و وویجر ۲

  • وویجر ۲ اطلاعات دقیق تر و جزئی تری را از فاصله ۱۱ میلیارد مایلی به زمین ارسال کرد. و باعث شد  تصورات کارشناسان از هلیوسفر دقیق تر شود .
  • وویجر۲ در کمتر از یک روز از هلیوسفر گذر کرد. اما ۸۰ روز طول کشید ، وویجر۱ از آن گذر کند.
  • وویجر ۲ حتی ذران بین ستاره ای را نیز مشاهده کرد. که مقایسه میان مکانی که این دو کاوشگر منظومه شمسی را ترک کردند. شکل هلیوسفر را نشان داد .

جالب آنکه کاوشگرهای وویجر به این شکل ساخته شدند  که۱۲ سال  فعالیت کنند. آنها در حقیقت برای مطالعه سیاراتی غیر از مشتری، زحل، اورانوس ونپتون به فضا پرتاب شدند اما همچنان به سفر خود ادامه دادند. این دو کاوشگر طی دهه آینده به تدریج ارتباط خود با زمین را قطع می کنند.

این دو کاوشگر برای یک ماموریت ۵ ساله طراحی شدند . ولی بعد از گذشت ۴۱ سال هنوز در حال حرکت هستند . و اطلاعاتی را میفرستند که بینش ما را از فضای خارج از منظومه شمسی به ما می دهد.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
7 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان