• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • ایدئولوژی اسلامی – فرهنگ و ایدئولوژی اسلامی در کلام دکتر شریعتی

ایدئولوژی اسلامی – فرهنگ و ایدئولوژی اسلامی در کلام دکتر شریعتی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۲۵

ایدئولوژی اسلامی در کلام دکتر شریعتی

ایدئولوژی اسلامی در کلام دکترشریعتی به عنوان یکی از ارکان مکتب اعتقادی وی به شمار می‌رود. در واقع شریعتی  در تعریفی که از ایدئولوژی ارائه میدهد ایدئولوژی را ادامه غریزه در انسان می داند. شریعتی در تشریح ایدئولوژی به عنوان یکی از ارکان مکتب اعتقادی خویش آن را به عنوان ایدئولوژی اسلامی معرفی می کند، اما در ادامه می افزاید که اسلامی که مدنظر اوست با اسلامی که توسط روحانیون تبلیغ می شود و توسط مردم فهمیده ، تفاوت اساسی دارد.

راهیابی به اصل ایدئولوژی اسلامی

از دیدگاه شریعتی اگرچه وی همه اصول و فروع و اصطلاحات و عقاید و شخصیت های موجود در جامعه مذهبی خویش را قبول دارد و به آن پایبند است اما در عین حال هیچکدام آنها را قبول نداشته و بیش از هر شخصیت غیر مذهبی با آن مخالف و بیگانه است. او دلیل این بیگانگی و مخالفت را استحاله و از دست رفتن معانی و مفاهیم اصیل اسلامی می داند که سبب شده است که از خون، خواب ساخته و از قیام و قعود و از علم ، جهل و از مذهب عدل و امامت مایه تسلیم در برابر تبعیض و ذلت.

با این تصور، شریعتی لزوم استخراج و تصفیه و تغلیظ منابع دینی را مطرح می‌کند چرا که از نظر او اسلام تحت تأثیر ترادیسیون‌ها و سنت‌ها و مشرب‌های مختلفی قرار گرفته و به صورت یک فرهنگ در آمده است، بازتعریف و باز تفسیر  دو کاری است که شریعتی برای راهیابی به دین و اسلام نخستین پیش می گیرد.

 اصل دیالکتیک در گفتمان اسلام سیاسی

دیالکتیک به عنوان اصل پایه‌ای سامان فکری شریعتی و از دال‌های محوری گفتمان اسلام سیاسی او دانست که از سه بخش مینایی طرح هندسی مکتبش را بر پایه آن تبیین می‌کند. وی در تبیین انسان شناسی مکتب اسلامی اش به شرح دیالکتیک در معنای اسلامی آن می پردازد و مدعی است که دیالکتیک مدنظر او نه ضرورتا یک روش تحلیل مارکسیستی که اساسا یک الگوی مذهبی است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
22 − 16 =


اخبار

سینما و هنر

جهان