ایوب فرامرزی – ایران در در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار دارد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۰۷

آمار تورم ۲۶ درصدی در کشور

ایوب فرامرزی ، معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار اعلام کرد قیمت ۴۷۵ کالا با توجه به نرخ تورم، با سرعت متوسط ۲۶ درصد در حال صعود است که این عدد، ما را در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار می‌دهد. ایوب فرامرزی معاون اقتصادی و محاسبات مرکز آمار در برنامه تیتر امشب درباره آمار تورم ۲۶ درصدی این مرکز و ارتباط آن با معیشت مردم به تبیین نحوه محاسبه تورم نقطه به نقطه پرداخت اظهار کرد: « در تمام دنیا برای محاسبه این نرخ، از یک فرمول استاندارد بین المللی استفاده می‌شود».

وی تاکید کرد در این ماه به واسطه نوسانات مختلف، نرخ تورم ماهانه به ۶.۴ درصد رسیده است و درصورت پیشروی با همین روند، این عدد تا پایان سال به اوج خود می رسد. وی افزود: «در کشور خودمان برای به دست آوردن این عدد به ۲۳۱ شهر کشور مراجعه و با جمع اوری برخی اطلاعات از خانوار در خصوص قیمت ها، هزینه‌ها، میزان مصرف برخی کالاها، با مراجعه به ۲۳۱ شهر و ۶۲۶ آبادی در تمامی نقاط کشور، از قیمت حدود ۴۷۵ قلم کالا مطلع می‌شویم».

نوع افزایش قیمت‌ها در بازار

ایران در در لیست ۴ کشور پرتورم جهان قرار دارد

مجید ارغنده‌پور سخنگوی سازمان حمایت در ادامه به نوع افزایش قیمت‌ها در بازار اشاره و تاکید کرد: «برخی از این افزایش قیمت‌ها قانونی و برخی دیگر غیرقانونی و متاثر از عوامل موثر بر افزایش قیمت بوده است»

وی افزود: «برای مقابله با این افزایش غیرقانونی قیمت‌ها و افراد متخلف در این عرصه، از هفته پیش طرح جدید بازرسی برای برخی کالاهای متنوع شروع کردیم که طرح بر کالاهای مشخصی تمرکز دارد. در این طرح کالاهایی که قیمتشان از تغییرات موجود متاثر بوده در اولویت بازرسی ما قرار گرفته اند»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان