بازی‌های ویدیویی – کاهش علائم افسردگی در پسران با بازی‌های ویدیویی

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۰۴
کاهش علائم افسردگی در پسران با بازی‌های ویدیویی

کاهش علائم افسردگی در پسران نوجوان

بازی‌های ویدیویی در سال های اخیر گسترش زیادی داشته اند. تاکنون مطالعات زیادی در رابطه با مضرات و فواید این بازی ها صورت گرفته است؛ حالا در یک پژوهش جدید از تاثیر مثبت این بازی ها روی افسردگی در پسران صحبت شده است. در این بررسی مشخص شد پسران نوجوانی که به صورت مکرر بازی ویدیویی انجام می دهند، کمتر از سایر همسالان خود دچار افسردگی می شوند. این میزان تا ۲۴٫۲ درصد کمتر بوده است.

کاهش علائم افسردگی در پسران با بازی‌های ویدیویی

کاهش علائم افسردگی در پسران با بازی‌های ویدیویی

تاثیر مثبت بازی‌های ویدیویی

در این پژوهش، ۱۱,۳۴۱ نوجوان ۱۱ ساله برای مدت ۳ سال مورد بررسی قرار گرفتند. این نوجوانان از نظر فعالیت دیجیتالی مورد نظارت بوده اند. البته طی این بررسی ها مشخص شد پسران نوجوانی که دارای فعالیت فیزیکی هستند تحت تاثیر این بازی های قرار نمی گیرند. این بازی ها فقط روی نوجوانانی که از نظر فیزیکی فعال نیستند، تاثیر می‌گذارند.

پژوهشگران در اعلام نتیجه این بررسی گفته اند: استفاده مکرر از بازی‌های ویدیویی در پسرانی که فعالیت فیزیکی کمی دارند، با علائم کمتر افسردگی در ارتباط است، اما چنین موضوعی در افراد با فعالیت فیزیکی بالا مشاهده نمی‌شود.

لازم به ذکر است در این پژوهش به عوامل مختلفی اشاره نشده و برای مثال نمی‌دانیم مسائلی مانند وضعیت خانواده یا میزان محبوبیت یک نوجوان نیز بررسی شده است یا خیر. عوامل مختلفی می‌توانند در بروز افسردگی نقش داشته باشند؛ ولی پژوهش اخیر بطور دقیق به آن‌ها اشاره‌ای نکرده و تنها در مورد بازی‌های ویدیویی صحبت کرده است. هرچند این تحقیق در بازه زمانی طولانی و روی جامعه آماری گسترده ای انجام گرفته است؛ اما شاید بهتر بود اشاره بیشتری به سایر عوامل موثر در افسردگی نیز انجام می شد.

دختران و شبکه های اجتماعی

از دیگر نتایج جالب این پژوهش نیز می توان به بحث استفاده از شبکه های اجتماعی اشاره نمود. این مطالعه در مورد تاثیر مخرب استفاده مکرر از شبکه‌های اجتماعی روی دختران نوجوان نیز بررسی داشته است. نتیجه این بررسی این بوده که: در میان دختران، افرادی که اکثر روزها در ۱۱ سالگی از شبکه‌های اجتماعی استفاده کردند، در ۱۴ سالگی تا ۱۳ درصد بیشتر علائم افسردگی را بروز دادند.

دلایل خاصی برای یافته های این پژوهش توسط محققین ارائه نشده است. پیش از این در مطالعاتی مشابه از تاثیر مثبت بازی‌های ویدیویی روی افراد صحبت شده بود، اما این پژوهش به صورت ویژه به مطالعه پسران نوجوان پرداخته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
12 + 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان