باغ شاهزاده ماهان – زیباترین باغ تاریخی ایران در دل کویر

  • توسط الهام امامی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۲۲
باغ شاهزاده ماهان - زیباترین باغ تاریخی ایران در دل کویر

زیباترین باغ تاریخی ایران

باغ شاهزاده ماهان یا شازده ماهان در استان کرمان و در حدود ۲ کیلومتری شهر ماهان (حوالی شهر کرمان) و در دامنه کوه‌های تیگران قرار گرفته است. این محل را زیباترین باغ تاریخی ایران می دانند. احداث آن نیز مربوط به اواخر دوران قاجار است.

این مکان زیبا و دیدنی یکی از ۹ باغ ایرانی و مشهور در جهان به شمار می‌رود که در سال ۱۳۹۰ به‌همراه باغ پاسارگاد شیراز به‌عنوان مادر باغ‌های ایرانی، باغ ارم شیراز، باغ چهل ستون اصفهان، باغ فین کاشان، باغ ماهان کرمان، باغ اکبریه بیرجند، باغ دولت آباد یزد، باغ پهلوان پور مهریز یزد و باغ عباس آباد بهشهر در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است.

باغ شاهزاده ماهان - زیباترین باغ تاریخی ایران در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان – زیباترین باغ تاریخی ایران در دل کویر

باغ شاهزاده ماهان

این باغ تاریخی و سرسبز از دوره قاجار به یادگار باقی‌مانده و فرمان ساخت آن توسط محمدحسن خان، سردار ایروانی و حاکم وقت کرمان صادر شده و سپس در زمان حاکم بعدی، عبدالحمید میزرا ناصرالدوله، بین سال‌های ۱۲۹۸ – ۱۳۰۹ هجری قمری بناهایی به آن اضافه و تکمیل شده است.

بلافاصله پس ازورود به این باغ، به ویژه در طبقه فوقانی سردر خانه به غیر از دیدها و مناظر بیرونی باغ، منظره چهارباغ و در جهت عکس آن منظره کوه قابل رویت می باشد. این مناظر عمده یعنی مشاهده حرکت آب، حوض ها و آبشارها هرکدام به نوبه خود تأکیدی بر محورهای عمود بر محور اصلی دارند و توأم با نظام گیاهی مناظری بسیار دلچسب و دلنشین را ارائه می نمایند.

این محل یکی از باغ های تمام عیار ایرانی و همچنین یکی از بهترین نمونه باغ شیب دار محسوب می گردد. از ویژگی های بارز اینگونه باغ های مطبق می توان به منظره فوق العاده پلکانی آب اشاره نمود.

باغ شازده وسعتی حدود ۵/۵ هکتار دارد و دارای ۴۰۷ متر طول و ۱۲۲ متر عرض و شامل سردر ورودی، حمام، عمارت، شبکه آب‌رسانی و حوض است که در میان حصاری بلند از درختان محصور شده‌اند. این باغ بی نظیر مانند نگینی سبز در دل کویر استان کرمان چشم نوازی می کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 28 =


اخبار

سینما و هنر

جهان