بالگرد مریخی نبوغ – اعلام تاریخ پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

  • توسط اعرابی
  • ۱۴۰۰-۰۱-۱۵

آماده‌سازی بالگرد نبوغ برای پرواز

ناسا سعی دارد بالگرد مریخی نبوغ را برای نخستین‌بار در اوایل فروردین به پرواز در آورد. طبق اعلام ناسا این پرواز آزمایشی در تاریخ هشت آوریل برابر با  ۱۹ فروردین یا پس از آن انجام می‌شود. در ابتدا قرار بود این پرواز روز هشتم آوریل انجام شود. مریخ‌نورد استقامت، بالگرد نبوغ را در ناحیه‌ای واقع در دهانه «جیزرو» مریخ مستقر خواهد کرد که به خاطر مسطح بودن آن انتخاب شده است. تکمیل فرآیند آماده‌سازی بالگرد نبوغ برای پرواز، حدود ۶ روز زمان خواهد برد.

بالگرد مریخی نبوغ ناسا باید چند روز بیشتر برای انجام اولین پرواز خود در سیاره سرخ صبر کند. بالگرد نبوغ در ۱۸ فوریه ۲۰۲۱ به همراه مریخ‌نورد استقامت (Perseverance) وارد سیاره سرخ شد.
استقامت پس از جدایی از نبوغ، با دقت از آن دور خواهد شد تا امکان شارژ مجدد را برای سلول‌های خورشیدی فراهم کند. به پرواز درآوردن یک وسیله نقلیه بر فراز مریخ، چالش منحصر به فردی خواهد بود، اما شاید بزرگترین چالش پیش روی “نبوغ”، هوای سرد مریخ با دمایی حدود منفی ۹۰ درجه باشد.

آزمایش جداگانه و خودمختار نبوغ

بال‌های نبوغ با سرعت ۲۴۰۰ دور در دقیقه می‌چرخند تا پرواز در جو نازک مریخ را امکان‌پذیر کنند. در حالی که مریخ نورد استقامت مملو از ابزار علمی است، بالگرد نبوغ به عنوان یک آزمایش جداگانه و خودمختار طراحی شده است.

بالگرد مریخی نبوغ - اعلام تاریخ پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

بالگرد مریخی نبوغ – اعلام تاریخ پرواز بالگرد نبوغ در مریخ

از آنجا که مریخ برای مخابره رادیویی بی‌نقص بسیار دور است، کنترل کننده‌های پرواز نبوغ  در ناسا نمی‌توانند آن را در حالی که در مریخ در حالت پرواز است، کنترل کنند.
این بدان معناست که دستورات مربوط به دستورالعمل‌های پروازی از قبل به آن ارسال می‌شود و تیم عملیات باید همانند فرود استقامت یک بار دیگر “هفت دقیقه وحشت” را تا دریافت گزارش از پرواز نبوغ تجربه کند.‌
قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 − 8 =


اخبار

سینما و هنر

جهان