بانک مرکزی – ۳۴.۲ درصد افزایش حجم نقدینگی نسبت به سال گذشته

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۵-۱۱

حجم نقدینگی تا پایان خرداد ۹۹

بانک مرکزی با انتشار خلاصه ای از آمارهای اقتصادی در پایان خرداد ۹۹، حجم نقدینگی را ۲۶ هزار و ۵۷۱.۷ هزار میلیارد ریال اعلام کرد. این رقم نسبت به خرداد سال ۹۸ معادل ۳۴.۲ درصد افزایش را نشان می‌دهد. در انتشار گزیده آمار بانک مرکزی توجه به این نکته لازم است که این افزایش در دوره مشابه سال گذشته ۲۵.۱ درصد بوده است. میزان دارایی‌های خارجی بانک مرکزی در خرداد سال ۹۹ به ۵۵۰۷.۴ هزار میلیارد ریال است که نسبت به خرداد سال گذشته ۲۱.۶ درصد افزایش یافته است.

همچنین بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در دوره مورد بررسی نیز ۱۳۱۴.۱ هزار میلیارد ریال بوده که نشان‌دهنده ۳۰.۱ درصد افزایش دارد.میزان دارایی‌های خارجی در این بخش با ۵۰ درصد رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل به ۷,۰۷۹ هزار میلیارد ریال رسیده و حجم اسکناس و مسکوک نیز با رشد ۱.۱ درصدی، ۱۲۴.۱ هزار میلیارد ریال است. سپرده بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی نزد بانک مرکزی با ۴۷.۸ درصد افزایش به ۳۱۳۱.۴ هزار میلیارد ریال رسید. همچنین بدهی بانک‌ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی به بانک مرکزی نیز در پایان خرداد ۹۹ با ۱۵.۸ درصد کاهش به ۱۱۳۲.۹ هزار میلیارد ریال رسیده است.

وضعیت بانک‌های تجاری

بانک مرکزی – ۳۴.۲ درصد افزایش حجم نقدینگی نسبت به سال گذشته

میزان دارایی‌های خارجی بانک‌های تجاری کشور در خردادماه سال جاری ۷۸۴.۳ هزار میلیارد ریال است که نسبت به مدت مشابه سال پیش ۳۹.۳ درصد افزایش داشته است. سپرده بانک‌های تجاری نزد بانک مرکزی نیز ۵۶۲.۲ هزار میلیارد ریال بوده که ۲۸.۵ درصد رشد را نشان می دهد.

جمع کل دارایی‌های بانک‌های تجاری در دوره مورد بررسی، ۷۶۳۵.۴ هزار میلیارد ریال بوده که به نسبت خرداد ۹۸ دارای ۳۲ درصد رشد است و میزان بدهی بانک‌های تجاری به بانک مرکزی در پایان خرداد ۹۹ به ۹۸.۲ هزار میلیارد ریال رسیده که ۸۰.۲ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
8 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان