صلاح خاشقجی – به مناسبت عید فطر قاتلان پدرم را می‌بخشم

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۰۳

بیانیه توئیتری‌ پسر جمال خاشقجی

صلاح خاشقجی، فرزند جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مقتول عربستانی، اعلام کرد که به مناسبت عید فطر قاتلان پدرش را می‌بخشد. صلاح خاشقجی در توییت جدیدی که به تازگی منتشر کرده پدر خود را «شهید» خوانده و با اشاره به آیه‌ای از سوره الشوری در قرآن اعلام کرد قاتلان او را می‌بخشیم و پاداش خودمان را از خدا می‌گیریم.

صلاح خاشقجی – به مناسبت عید فطر قاتلان پدرم را می‌بخشم

وی در توییت خود نوشت: «در این شب مبارک از ماه مبارک (رمضان) به یاد می‌آوریم که خداوند می‌فرماید: اگر شخصی ببخشد و مصالحه جوید، پاداش او از جانب خداوند است. بنابراین ما پسران شهید جمال خاشقچی اعلام می‌کنیم کسانی که پدر ما را کشتند، عفو کرده و به دنبال پاداش از جانب خداوند متعال هستیم». این سخنان با واکنش فعالان مدنی سعودی در شبکه های اجماعی روبرو شد است.

 قتل جمال خاشقجی

خاشقجی، از منتقدان برجسته دولت سعودی اکتبر ۲۰۱۸ در کنسولگری ریاض در استانبول به شکلی وحشیانه به قتل رسید. مقامات سعودی همچنان ادعا می کنند که این جنایت، عملیاتی خودسرانه بوده و دستور آن از طرف ریاض صادر نشده بود. اما در سطح بین‌المللی این مسئله مورد تردید است و چندین آژانس اطلاعاتی و سازمان ملل روایت دولت آل سعود درباره نحوه وقوع این جنایت را زیر سؤال برده‌اند.

قتل جمال قاشقچی واکنش‌های بسیاری در رسانه ها و نزد مقامات سیاسی و حکومتی داشت روسای جمهور، وزرای خارجه و مقامات بسیاری از کشورها نسبت به قتل ایشان واکنش نشان دادند. ۱۲ شخصیت مهم مدعو برای کنفرانس سرمایه‌گذاری عربستان موسوم به نیوم سفر خود به عربستان را لغو کردند. رسانه های عربی  قطر برنامه‌های عادی خود را قطع و برنامه‌های ویژه قتل خاشقجی را به مدت سه هفته در راس کارها و اهداف خود قرار داد. شبکه انگلیسی الجزیره نیز تا حدودی همین خط و مشی را دنبال کرد و در رسوایی قتل نامبرده بسیار تأثیرگذار بود. سایر رسانه‌های مهم خبری جهان نیز اخبار قتل وی را به مناسبت‌های مختلف پوشش دادند.

خاشقجی، ستون‌نویس روزنامه آمریکایی واشنگتن‌پست و در سال‌های پایانی عمرش درآمریکا زندگی می کرد. بعد از آنکه روایت‌های زیادی درباره ناپدید شدن وی مطرح شد، مقامات ریاض سرانجام اذعان کردند که وی توسط تیمی که قصد بازگرداندن وی به عربستان را داشت، به قتل رسیده است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 + 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان