برندگان نوبل ۲۰۱۹ – از فیزیک تا اقتصاد

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۷-۱۸

برندگان نوبل ۲۰۱۹

برندگان نوبل ۲۰۱۹ اعلام شند و دانشمندان برگزیده در علوم مختلف جوایز خود را دریافت کردند. در این بخش به تفکیک رشته اسامی برندگان نوبل امسال ارائه شده است.

برندگان نوبل

برندگان نوبل

برندگان نوبل ۲۰۱۹ پزشکی

نوبل رشته پزشکی و فیزیولوژی امسال به صورت مشترک به سه دانشمند فعال در این رشته با نام های ویلیام جی کیلین و  گرگ سمنزا  از آمریکا و سر پیتر رتکلیف از انگلستان رسید. آن ها توانستند نحوه عملکرد سلول ها در مواجهه با کم و زیاد شدن اکسیژن را کشف نمایند.

برندگان نوبل ۲۰۱۹ فیزیک

جایزه نوبل رشته فیزیک در سال ۲۰۱۹ به جیمز پیبلز، به دلیل  کشفیات نظری وی در کیهان‌ شناسی و میشل مایور و دیدیه کولوز به دلیل کشف سیاره ای که در حال چرخش به دور یک ستاره مشابه خورشیدی، رسید.

برندگان نوبل ۲۰۱۹ شیمی

جایزه نوبل رشته شیمی امسال به صورت مشترک به محقق آلمانی جان بی گودایناف و محقق انگلیسی استنلی ویتنگهام و محقق ژاپنی آکیرا یوشینو به دلیل آنچه که ابداع باتری‌ های لیتیوم یونی اعلام شد، اهدا شد.

برندگان جایزه نوبل در زمینه های اقتصاد، ادبیات و صلح هنوز اعلام نشده اند.

جایزه نوبل مهمترین و بالاترین جایزه‌ ای می باشد که در زمینه های علمی به یک محقق به خاطر فعالیت های منحصر به فردش اهدا می شود. پایه گذار این جایزه الفرد نوبل سوئدی می باشد که بنا به وصیت او در قرن ۱۹ میلادی به دانشمندان مهم و تاثیر گذار در دنیای علم اهدا می شود.

بنا به وصیت وی در سال ۱۹۰۱ پس رفع کاستی ها در ۵ رشته فیزیک، شیمی، فیزیولوژی، پزشکی اولین جوایز نوبل اهدا شد و پس از آن نیز با حمایت بانک مرکزی سوئد رشته علوم اقتصادی نیز به جمع پنج رشته دیگر اضافه گردید.

پیش از این دانشمندانی همچون انیشتین، مادام کوری، پاولینگ، جان باردین و فردریک سانگر توانستند جایزه نوبل را دریافت نمایند. از ایران نیز نسرین ستوده موفق به کسب نوبل صلح شده است.

اخبار تکمیلی:

جایزه نوبل ادبیات به دو نویسنده لهستانی و اتریشی تعلق گرفت. توکارچوک ادیب لهستانی و پیتر هاندکه، نویسنده اتریشی توانستند جایزه نوبل ادبیات امسال و سال گذشته را ازآن خود کنند. چوک که جایزه ۲۰۱۸ نوبل ادبیات را برد پیش از این جایزه من بوکر ۲۰۱۸ را نیز کسب کرده بود.

جایزه نوبل صلح امسال نیز به نخست وزیر اتیوپی، آقای ابیی احمد علی به خاطر تلاش های زیادش در برقراری صلح در اتیوپی و به خصوص حل مناقشات موجود با کشور های همسایه اهدا شد.

 

اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 24 =


اخبار

سینما و هنر

جهان