ابر اقتصاد جهان – چین تا سال ۲۰۲۸ بزرگترین اقتصاد جهان خواهد شد

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۱۰-۰۸
بزرگترین اقتصاد جهان - چین تا سال ۲۰۲۸ بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد

برآورد جدید مرکز تحقیقات اقتصاد و تجارت

اندیشکده انگلیسی مرکز تحقیقات اقتصاد و تجارت، چین تا سال ۲۰۲۸ به بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد و جای آمریکا را خواهد گرفت. بر اساس گزارش جدید یک اندیشکده انگلیسی، پاسخ چین به همه گیری کروناویروس راه آن را برای تبدیل شدن به بزرگترین اقتصاد جهان قبل از پایان دهه هموار کرده است.

این اندیشکده انگلیسی در گزارش جدید خود نوشت، همه گیری کروناویروس و تبعات اقتصادی آن به خیزش چین و گرفتن جای آمریکا به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان توسط این کشور کمک خواهد کرد. در این گزارش جدید عنوان شد، اکنون انتظار می‌رود پکن بر خلاف سال ۲۰۳۳، تا سال ۲۰۲۸ جای آمریکا را بگیرد.

عملکرد اقتصادی چین و آمریکا

اندیشکده مرکز تحقیقات اقتصاد و تجارت در گزارش سالانه اخیر خود نوشت: «ما انتظار داریم از سال ۲۰۲۱ به بعد سهم آمریکا در تولید ناخالص جهانی کاهش یابد و در نهایت چین جای آن را به عنوان بزرگترین اقتصاد جهان بگیرد.» در گزارش اندیشکده انگلیسی با اشاره به جدول لیگ اقتصادی جهان (WELT) که در آن عملکرد اقتصاد کشورها ارزیابی می‌شود، آمده است: ما اکنون انتظار داریم این اتفاق در سال ۲۰۲۸، پنج سال زودتر از زمان مطرح شده در ویرایش قبلی WELT، رخ دهد.

بزرگترین اقتصاد جهان - چین تا سال ۲۰۲۸ بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد

بزرگترین اقتصاد جهان – چین تا سال ۲۰۲۸ بزرگترین اقتصاد جهان تبدیل خواهد شد

این افزایش سرعت پیشرفت چین به تفاوت پاسخ پکن و واشنگتن به همه گیری کروناویروس و فرآیند بازیابی بعد از آن نسبت داده شده است. این گزارش به تحسین از مدیریت ماهرانه همه گیری بیماری از سوی چین که در طی آن قرنطینه زودهنگام سبب کنترل شدن تعداد مبتلایان شد پرداخته است.

طبق این گزارش آمریکا هم در سال آینده میلادی شاهد یک بازگشت قدرتمند بعد از همه گیری خواهد بود اما رشد آن طی سال های بعد کند شده و به ۱.۹ و ۱.۶ درصد خواهد رسید.

چین از سوی دیگر در حال حرکت به سمت میانگین نرخ رشد ۵.۷ درصد در سال از ۲۰۲۱ تا ۲۰۲۵ است. انتظار می رود این رشد بین ۲۰۲۶ و ۲۰۳۰ به ۴.۵ درصد در سال کاهش یابد. همچنین انتظار می‌رود که ژاپن همچنان تا اوایل دهه ۲۰۳۰ که هند احتمالا جایش را بگیرد، سومین اقتصاد بزرگ جهان باقی بماند در حالی که آلمان به جایگاه پنجم خواهد رسید.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
18 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان