بودجه نیروهای مسلح – کاهش بودجه امور دفاعی و امنیتی سال ۹۹

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۸

کاهش بودجه نیروهای مسلح در سال ۹۸

متن لایحه بودجه نیروهای مسلح  درسال ۱۳۹۹ اخیراً منتشر گردیده است. این لایحه  از کاهش هرچند به میزان کم بودجه نیروهای مسلح خبر می‌دهد و این نشان می‌دهد دولت برای دومین سال متوالی بودجه دفاعی کشور را کاهش داده است.

جزئیات لایحه بودجه سال ۹۹  اعتبارات امور دفاعی و امنیتی را نشان دهد که شامل سه فصل دفاع، حفظ نظم و امنیت عمومی و فصل تحقیق و توسعه در امور دفاعی و امنیتی به طور کلی از ۷۰ هزار و ۹۵۲ میلیارد تومان مصوب در سال ۹۸،‌ برای سال ۹۹ به میزان ۶۹ هزار و ۵۹۶ میلیارد تومان کاهش یافته که در مجموع ۱۳۵۶ میلیارد تومان کاهش داشته است

جزئیات لایحه بودجه سال ۹۸

در فصل دفاع لایحه بودجه سال ۹۸، از ۴۸ هزار و ۳۷۷ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸، در سال ۹۹ به ۴۴ هزار و ۳۸۴ میلیارد تومان کاهش یافته است که حاکی از کاهش ۴ هزار میلیارد تومانی در اعتبارات این فصل است. فصل تحقیق و توسعه امور دفاعی امنیتی نیز از ۲ هزار و ۹۷ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ به ۲ هزار و ۶ میلیارد تومان در سال ۹۹ کاهش یافته است. تنها فصلی که در لایحه بودجه ارائه شده از سوی کشور افزایش داشته، فصل حفظ نظم و امنیت عمومی است که از ۲۲ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ به ۲۵ هزار میلیارد تومان در سال ۹۹ افزایش یافته است.

در لایحه بودجه سال ۱۳۹۹،  بودجه دستگاه‌های سیاست‌گذار هم  با وجود آنکه بودجه وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با افزایش ۳ هزار میلیارد تومانی از ۳۸ هزار و ۱۳۱ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۴۱ هزار و ۵۷۵ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است، اما بودجه ستاد کل نیروهای مسلح با کاهشی ۱۰۰ میلیاردی مواجه بوده و از ۵۶ هزار و ۹۶۴ میلیارد تومان در سال ۹۸ به ۵۶ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان در سال ۹۹ رسیده است.

کاهش بودجه سازمان بسیج مستضعفین

بودجه سازمان بسیج مستضعفین نیز که طیف مختلفی از فعالیت‌ها و خدمات فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و محرومیت‌زدایی را عهده دار است  از میزان ۱۷۴۶میلیارد تومان مصوب سال ۹۸ به ۹۲۳ میلیارد تومان برای سال ۹۹ رسیده است که در واقع ۴۷ درصد کاهش داشته است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
3 + 15 =


اخبار

سینما و هنر

جهان