بیانیه مشترک نبرد قره‌باغ – آمریکا، فرانسه و روسیه در حال آماده‌سازی بیانیه مشترک

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۲

تلاش‌های بین‌المللی برای خاتمه نبردهای ناگورنو-قره‌باغ

بیانیه مشترک سه کشور ایالات متحده آمریکا، روسیه و فرانسه در راستای تلاش های بین‌المللی برای حل بحران قره‌باغ در حال آماده سازی است.  بیانیه مشترک درگیری‌های آذربایجان و ارمنستان در منطقه ناگورنو-قره‌باغ طبق گزارش سخنگوی کرملین منتشر گردید. سخنگوی کرملین نوشت که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه موضوع بحران قره‌باغ را در شورای امنیت روسیه به بحث گذاشته و در جریان این نشست اعلام کرده است که با رؤسای جمهور فرانسه و ایالات متحده مشغول آماده‌سازی بیانیۀ مشترکی در قبال این بحران است.

روسیه همچنین پیشنهاد داده است که با هدف پایان دادن به نبردهای قره‌باغ، میزبان وزرای خارجه ارمنستان و آذربایجان باشد. همزمان یک مقام فرانسوی گزارش داده است که اگرچه تهیۀ بیانیه مشترک با آمریکا و روسیه هرگز کار آسانی نبوده، اما چنین کاری در وضعیت بحرانیِ کنونی به‌مراتب دشوارتر است. پیش از این نیز روسیه و فرانسه خواستار آتش‌بس فوری شده بودند و رؤسای جمهور دو کشور بر سر چگونگی استفاده از سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) که پیش‌تر میانجی حل اختلافات در این منطقه بوده، برای کاستن از تنش‌های کنونی گفتگو کرده بودند.

شمار کشته شدگان درگیری‌های اخیر ناگورنو-قره‌باغ

بیانیه مشترک نبرد قره‌باغ – آمریکا، فرانسه و روسیه در حال آماده‌سازی بیانیه مشترک

شمار کشته شدگان درگیری‌های اخیر ناگورنو-قره‌باغ که شدیدترین درگیری‌های این منطقه از دهۀ ۱۹۹۰ میلادی محسوب می‌شود، به بیش از ۱۰۰ نفر رسیده است. منطقه کوهستانی ناگورنو-قره‌باغ پس از جنگ ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ میلادی که ۳۰ هزار کشته برجای گذاشت، از آذربایجان جدا شد اما هرگز در سطح بین‌المللی به عنوان یک جمهوری مستقل شناخته نشد.

تلاش‌های بین‌المللی برای پایان دادن به نبردهای ناگورنو-قره‌باغ در حالی در جریان است که دادستان عمومی آذربایجان اعلام کرد ادامۀ گلوله باران‌های طرف ارمنی باعث شده که  یک غیرنظامی در شهر «ترتر» آذربایجان کشته شود و به ایستگاه قطار شهر نیز آسیب جدی وارد گردد. در طرف مقابل، سخنگوی وزارت دفاع ارمنستان نیز اعلام کرد که دو شهروند فرانسه در جریان بمباران آذری‌ها در شهر «مارتونی» ارمنستان زخمی شده و به بیمارستان منتقل شده‌اند. گفته می‌شود این دو نفر در شرایط بحرانی به سر می‌برند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
9 + 29 =


اخبار

سینما و هنر

جهان