بیمه سلامت – از تمدید و تعویض تا حذف دفترچه های بیمه سلامت

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۲۲
بیمه سلامت - تمدید دفترچه های بیمه سلامت

تعویض دفترچه های بیمه

پس از شیوع کرونا در کشور، تعویض دفترچه‌های بیمه سلامت با مشکلاتی همراه شده بود. در نهایت اعلام شد دفترچه های بیمه به شرط داشتن برگه سفید، تمدید اعتبار شده اند. این بخشنامه اعتبار دفترچه ها را تا تاریخ سی ام فردوردین سال ۱۴۰۰ (برای آن بخش از بیمه شدگان که متولی پرداخت داشتند، مانند کارمندان دولت، افراد تحت پوشش بهزیستی و… ) تمدید نمود.

مدیرکل نظارت بر خدمات سازمان بیمه سلامت در مصاحبه ای گفت: بیمه شدگان برای کسب اطلاع در مورد تمدید یا عدم تمدید اعتبار دفترچه بیمه خود، با شماره‌گیری ستاره ۱۶۶۶ مربع(#۱۶۶۶*) می توانند استعلام دریافت نمایند.

بیمه سلامت - تمدید دفترچه های بیمه سلامت

بیمه سلامت – تمدید دفترچه های بیمه سلامت

پذیرش بیمار با بیمه سلامت

مهدی قنادی همچنین گفت: به تمامی مراکز درمانی و موسسات مربوطه اعلام شده که اگر با دفترچه‌ای مواجه شدند که تاریخ اعتبار بر برگه‌های دفترچه تمدید نشده بود، بیمار را پذیرش کنند. آنها می توانند با استفاده از سامانه های موجود نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک از  اعتبار دفترچه ها مطلع شده و به بیماران خدمات مورد نیاز را ارائه نمایند.

وی همچنین در مرد حذف دفترچه های کاغذی گفت: در این مورد تجربه ای مثل دسته چک را در سال های گذشته در کشور داشته ایم. به مرور استفاده از دسته چک کاهش یافته اما به صورت کامل حذف نشده است. در مورد دفترچه بیمه هم همینطور است. قصدمان این است که به مرور استفاده از آنها را کاهش دهیم و سامانه های الکترونیکی را جایگزین نماییم. با اجرای نسخه نویسی و نسخه پیچی الکترونیک هم گام بلندی در راستای رسیدن به این هدف برداشته ایم.

حذف دفترچه های بیمه

قنادی در پایان اضافه کرد: اگر تا پایان امسال در تمامی مراکز طرف قرارداد، امکانات لازم فراهم شود؛ دیگر ضرورتی برای استفاده از دفترچه های کاغذی نخواهد بود. بدین ترتیب به سمت حذف دفترچه های بیمه خواهیم رفت. البته هنوز برای مواقع ضروری (مثل قطعی اینترنت، بروز حوادث طبیعی و …) امکان صدور دفترچه کاغذی با برگه‌های کمتر و به شکل محدود وجود دارد.

اقدامات فراوانی هم صورت گرفته که بیمه شدگان بتوانند به پروفایل خود دسترسی پیدا کند تا بتوانند اطلاعات نسخ و اسناد قبلی خود را پیگیری کنند. در اینصورت بیمه شده اطلاعات پیشین خود را به صورت کامل در اختیار خواهد داشت. در صورتیکه در حال حاضر تنها برگه سوم نسخه کاغذی که مخصوص بیمار است و چندان هم خوانا نیست در دست بیمه شدگان می باشد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
29 − 9 =


اخبار

سینما و هنر

جهان