• صفحه اصلی
  • >
  • مسافرت
  • >
  •  تالاب لیپار – جاذبه‌ای منحصر به فرد در کرانه دریای عمان ایران

 تالاب لیپار – جاذبه‌ای منحصر به فرد در کرانه دریای عمان ایران

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۷-۱۰

جاذبه‌های بی‌نظیر عروس چابهار

تالاب لیپار یکی از تالاب‌های خاص ایران به شمار می‌رود  که با داشتن  جاذبه‌ها و چشم اندازهای بی‌نظیر، همه روزه شاهد گردشگران و علاقه مندان به طبیعت است.  این تالاب به عنوان یکی از اصلی ترین جاذبه های چابهار شناخته شده که در تنگه و دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه، در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر در ساحل دریای عمان  در ۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر قرار دارد.

در لغت نام تالاب لیپار که به عروس چابهار نیز شناخته می شود به معنی دختران جوان و مجرد بوده و در واقع وجود درختان جوان و سرسبز در این تلاب سبب چنین نام گذاری شده است. دلیل رنگ صورتی آب این تالاب وجود نوعی پلانکتون در آن بوده که باعث صورتی شدن دریاچه شده است. این دریاچه صورتی که در کرانه دریای عمان ایران قرار دارد تنها چهار نمونه ی مشابه از آن در سراسر جهان وجود دارد.

این دریاچه به دلیل رنگ صورتی که دارد بسیار خاص جلوه بوده است. از نظر زیست محیطی بسیار امن و فوق برای تعداد زیادی از گونه‌های جانوری به شمار می‌روند؛ ولی بعضی از این تالاب‌ها در دیگر نقاط جهان که شاید شمارشان به تعداد انگشتان یک دست باشند، به دلیل رنگ خاص خود از بقیه متمایز شده‌اند. آب این تالاب‌ها بنا به دلیل وجود باکتری‌ها و پلانکتون‌های گیاهی به رنگ شیر – توت فرنگی است و از اینرو، برای نوشیدن به نظر مناسب می رسند، ولی در واقعیت جزو شورترین آبگیرهای جهان هستند.

گونه‌‌های جانوری تالاب لیپار در چابهار

تالاب لیپار – جاذبه‌ای منحصر به فرد به عنوان عروس چابهار

تالاب لیپار زیستگاه حیوانات و پرندگان متنوعی بوده و می توان پرندگانی نظیر فلامینگو، طاووسکن، باقرقره، چنگر، عقاب دشتی، کشیم و سایر پرندگان را مشاهده کرده که به این تالاب زیبایی و ویزگی دوچندانی می بخشند.حیات در تالاب لیپار تنها به آسمان و محیط اطراف آن محدود نشده و در آب این تالاب نیز گونه های فراوان و خاصی از جانداران مانند ۹۳ گونه پلانکنون گیاهی، ۸۵ گونه ماهی، ۳۱ گونه پلانکتون جنوری، ۶۴ گونه نرم تنان ۴۶ گونه از جلبک ها زیست می کنند.

علاوه بر گیاهان متنوعی که در این منطقه رشد می کنند حیوانات متنوعی هم در آن دیده می شود که این حیوانات شامل پرندگانی چون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی می‌روید که مردم منطقه از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند. مطابق با بررسی ها و آمارگیری هایی که انجام شده در این شهر بندری در مورد گونه های جانوری نتیجه ای به این صورت نیز بدست آمده است.۹۳ گونه پلانکتون گیاهی، ۳۱ گروه پلانکتون جانوری، ۶۴ گونه از انواع نرم‌تنان، ۸۵ گونه انواع ماهی، ۲۴ گونه از سخت پوستان، ۱۴ گونه مایوبنتوز و ۴۶ گونه مختلف از جلبک‌ها در آن شناسایی شده‌ اند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
21 − 1 =


اخبار

سینما و هنر

جهان