تالکین، آثار و اندیشه های او

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۴-۲۵

تالکین

زندگینامه

تالکین (جان رونالد روئل تالکین)( John Ronald reuel talkien)  در شهر لومفونتین واقع در آفریقای جنوبی از پدر و مادری انگلیسی زاده شد. مادرش تغییر مذهب داد و کاتولیک مؤمنی ‌شد و همین مسئله باعث دوستی خانواده با کشیشی به اسم «مورگان» شد که بعدها در زندگی تالکین تأثیر گذاشت. پدرش در اثر تب روماتیسمی در گذشت. مرگ او باعث بدبختی خانواده شد و سخت در تنگنای مالی قرار گرفتند. وی در ۱۲سالگی مادرش را نیز بر اثر بیماری دیابت از دست داد. کشیش مورگان سرپرستی او را برعهده گرفت و او را اول به یکی از خویشانش و بعد هم به یتیم خانه سپرد.جان تا ۱۶ سالگی در این یتیم خانه ماند و با به دست آوردن بورسیه دانشگاه آکسفورد در رشته زبان‌های باستانی به تحصیل پرداخت و با افسانه‌ها و اسطوره‌های گوتیک، نروژی و ایسلندی آشنا شد و تحت تأثیر آن‌ها قرار گرفت.

آثار تالکین

  • سیلماریلیون (silmarilion)، اولین و آخرین کتاب تالکین است. سیلماریلیون کتابی است که به داستان‌های قبل از ارباب حلقه‌ها اختصاص داده شده است.
  • هابیت(Hobbit)، تالکین این داستان را در سال ۱۹۳۰ منتشر نمود.
  • داستان‌های سه‌گانه ارباب حلقه‌ها: الف )رمان یاران حلقه  ب )دو برج:(Two towers)  پ )بازگشت پادشاه (the retorn of the king)
  • فرزندان هورین(children of hurin)

 

اثر ” ارباب حلقه ها”

تریلوژی (Trilogy)  ارباب حلقه‌ها یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین آثار ادبی جهان است. اثری که مورد استقبال و اقتباسات فراوانی واقع شد و شهرت فراوانی نصیب خالقش جان رونالد روئل تالکین نمود. نمونه‌های زیادی از این اقتباسات را می‌توان در حوزه‌های مختلف هنری از قبیل سینما، موسیقی، تئاتر، نمایش و … یافت.از جمله: فیلم معروف ارباب حلقه‌ها به کارگردانی پیتر جکسون (peter Jackson) ، سمفونی ارباب حلقه‌ها به آهنگ‌سازی هاوارد لزلی شور(Howard leslie shore) ، تئاتر ارباب حلقه‌ها و… . بنابراین تأثیر هنر کلاسیک و گوناگونی مظاهر و جلوه‌های آن به طور کاملاً محسوسی در شخصیت‌ها، صحنه پردازی‌ها، اشعار و ترانه‌های این اثر، بازتاب یافته است .

سبک و اندیشه تالکین

آشنایی با هنر و مفهوم کلاسیک آن راهگشای خواننده برای درک بعضی از مشخصه‌های آثار تالکین است.قلم روان تالکین، با تحریک حس زیبایی‌شناسی مخاطب، او را وادار می‌سازد تا به گونه‌ای جادویی و دل‌فریب وارد عمق داستان شود و از آن لذت ببرد و این توصیفات را مجسم کند. در خاتمه باید به این نکته اشاره کرد که ارباب حلقه‌ها روایت کننده پیروزی نهایی ومحتوم نیکی بر بدی  است و تالکین بر ارزشها و خصائل نیک انسانی وقع می نهد و آنها را می ستاید.

ارباب حلقه ها سرنوشت مردان و زنانی را می‌گوید که در برابر جبهه ی تاریکی جنگیدند و پیروزی نهایی نیکی و درستی را رقم زدند، و به خوانندگان پیام صلح و صفا، نیک اندیشی و حق‌طلبی را دادند.

 اندیشمند

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 − 5 =


اخبار

سینما و هنر

جهان