تاکید ترامپ – احتمال قطع کامل روابط واشنگتن با پکن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۳-۳۱

گزینه سیاست قطع ارتباط کامل با چین

تاکید ترامپ بر احتمال قطع کامل روابط با چین بار دیگر به تازگی مطرح شده است. دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا در نشست اخیر خود دولت چین را به قطع روابط واشنگتن با پکن تهدید کرد و تاکید کرد «گزینه سیاست قطع ارتباط کامل با چین» را همچنان گزینه روی میز است.  دونالد ترامپ این اظهارات را یک روز پس از ادعای بولتون مطرح کرد. روز گذشته جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق آمریکا ادعا کرد ترامپ از چین خواسته تا با نفوذ اقتصادی خود در آمریکا برای پیروزی او در دور دوم انتخابات کمک گیرد.

قطع کامل روابط با چین گزینه معقولی نیست

تاکید ترامپ – احتمال قطع کامل روابط واشنگتن با پکن

نماینده تجاری ترامپ روز گذشته در جلسه استماعی در کنگره آمریکا اعلام کرد که قطع کامل روابط با چین گزینه معقولی نیست که دونالد ترامپ تاکید کرد که این گزینه را برای خود محفوظ می‌داند.ترامپ در پیام خود ایتگونه اعلام کرد: «اظهارات روز گذشته در کمیته [مجلس نمایندگان آمریکا] تقصیر سفیر لایتهایز نبود، شاید من منظور خود را واضح نگفته بودم، اما ایالات متحده قطعا گزینه جدایی کامل از چین را تحت شرایط مختلف برای خود محفوظ می‌داند».

ترامپ در ماه پیش  نیز با تشدید تنش میان آمریکا و چین بر اینمورد تاکید کرد و گفت که در حال حاضر تمایلی به گفت‌وگو با شی جین‌پینگ رییس جمهوری این کشور ندارد و ممکن است به طور کامل روابط تجاری و اقتصادی واشنگتن با پکن را قطع کند.

لایتهایزر هفته گذشته در نشستی در کمیته امکانات مالی مجلس نمایندگان آمریکا اظهار کردکه مساله جدایی کامل اقتصادی از چین موضوعی پیچیده و سیاستی مربوط به گذشته ها است، اما او چنین اقدامی را در شرایط کنونی منطقی نمی داند.

روابط چین و آمریکا در ماه های گذشته به دلیل بحران ناشی از کرونا در پایین ترین سطح خود فرار داشت و در تحولی تازه ترامپ روز چهارشنبه مصوبه کنگره آمریکا را که خواهان تحریم چین به دلیل «نقض حقوق بشر و سرکوب مسلمانان اویغور در استان سین‌کیانگ» بود، امضا کرد. امضای این مصوبه تازه ترین ضربه ترامپ به روابط دو کشور پس از آن است که لایحه ای نیز در حمایت از تایوان برای عضویت در سازمان جهانی بهداشت تصویب کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
26 − 23 =


اخبار

سینما و هنر

جهان