تتوی موقت – ابداع یک تتوی موقت هوشمند که روشن می شود

  • توسط الهام امامی
  • ۱۳۹۹-۱۲-۱۰
ابداع یک تتوی موقت هوشمند که روشن می شود

حباب های ال ای دی مینیاتوری

تتوی موقت روشن شونده حاصل یک پژوهش در انگلستان است. نتایج این پژوهش در مجله Advanced Electronic Materials منتشر شده و نشان می دهد برای اولین بار نوعی تتوی موقت ساخته شده که قابلیت روشن شدن دارد. در این تتو از حباب های ال ای دی میناتوری استفاده شده که می توانند روی سطوح بچسبند. همچنین چسباندن این تتو ها با روشی بسیار ساده قابل انجام است. تنها نیاز است تا آب و پارچه ای نمناک در اختیار داشته باشید.

ابداع یک تتوی موقت هوشمند که روشن می شود

ابداع یک تتوی موقت هوشمند که روشن می شود

تتوی موقت روشن شونده

این تتو ضخامتی ۲.۳ میکرومتری دارد (۳۰ بار کوچکتر از ضخامت تار موی انسان) و با نور سبز می درخشد. محققان امید دارند تا با این روش بتوانند زمینه توسعه تتوهای موقت هوشمند را فراهم آورند. این محصول جدید ۵ لایه دارد؛ که عبارتند از کاغذ تاتوی موقت، دو الکترود، یک لایه عایق و پلیمری که در مجاورت میدان الکتریکی روشن می‌شود.

چراغ های LED به کار رفته در آن نیز از نوع کم مصرف بوده و غالبا در نمایشگر محصولات دیجیتالی مثل تلویزیون یا گوشی های تلفن همراه کاربرد دارند. نمونه اولیه مذکور انرژی مورد نیاز خود را به وسیله یک منبع برق به دست می‌آورد؛ اما محققان دانشگاه کالج لندنUCL و انستیتو فناوری ایتالیا (IIT) که طراح اولیه این محصول را به عهده داشتند، اعلام کرده اند در نسخه های بعدی نوعی باتری کوچک یا ابرخازن قرار خواهد گرفت.

کاربرد اختراع جدید

هرچند کاربرد این محصول در ابتدا چندان با اهمیت به نظر نمی رسد، اما این محصول می تواند بسیار کارآمد باشد. برای مثال می‌توان از آنها برای رصد اشیا استفاده کرد، ردیابی زمانیکه فرد در معرض اشعه فرابنفش قرار می‌گیرد، یا ردیابی کم آبی در ورزشکاران.

همچنین از این ابزار می توان برای ارائه خدمات درمانی نیز بهره برد. مثلا در هنگام تغییر نشانگرهای سلامت فرد بیمار، این تتوها روشن می شوند. همچنین از مهم ترین کاربردهای این تتوهای هوشمند این است که می‌توان از آنها برای درمان‌های حساس به نور استفاده کرد تا سلول‌های سرطانی را بگیرند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
14 + 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان