• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • تجلی در تفکر استراتژیک – الگوهای رفتاری جوامع مختلف امنیتی و فرعی

تجلی در تفکر استراتژیک – الگوهای رفتاری جوامع مختلف امنیتی و فرعی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۷-۲۰

تجلی در تفکر استراتژیک الگوهای رفتاری جوامع

جوامع مختلف امنیتی و جامعه‌های فرعی تمایل به تجلی در تفکر استراتژیک و الگوهای رفتاری خود دارند که می‌توان آن را در مجموع فرهنگ نامید و آن فرهنگ استراتژیک در سبک‌های دارای الکوی مشخصی از رفتار استراتژیک معنا می‌یافت.هرچه خطاهای فروگذاری و عملگرایی در نسل اول نوشتارها درباره فرهنگ استراتژيك  وجود داشته باشد، آن نوشتارها در مورد مهمترين موضوعات قابل قبول بودند. علاوه بر این، حتی با کم کاری و در سایه انتقاد شدید، هنوز هم به نظر می‌رسد قابل قبول اند. آن نظریه پردازان برای گفتن چه چیزی تلاش می‌کردند؟ آنها بر اساس آشنایی با تاریخ استراتژیک، این فرضیه را مطرح کردند که جوامع مختلف امنیتی و جامعه‌های فرعی تمایل به تجلی در تفکر استراتژیک و الگوهای رفتاری خود دارند.

منتقدین تجلی در تفکر استراتژیک و فرهنگ

بنا به گفته برخی نظریه پردازان ومنتقدین، ایده‌ها و رفتارهای استراتژیک را در هم می‌آمیخته‌اند، بر این اساس در  تئوری  حشو و بنابراین غیرقابل ابطال است. این منتقدین مرتکب چندین خطا می‌شوند. اولاً، او نیاز به «مفهومی از فرهنگ استراتژیک دارد که ابطال‌پذیر باشد، دستکم از متغیرهای فرهنگ غیراستراتژیک قابل تشخیص باشد.» اگرچه این شرط منطقی است، اما او نکته‌ای را که انسان شناس وایت مطرح کرده درک نمی‌کند: «فرهنگ در واقع چیزی نیست. فرهنگ یک مفهوم واژگانی است. ساختة دست بشر است و ممکن است برای تعیین هر چیزی به صورت دلخواه مورد استفاده قرار گیرد، ما ممکن است مفهومی را که دوست داریم تعریف کنیم.

حتی محققان ممکن است از یاد ببرند که تعاریف نه صحیح است و نه اشتباه. دوم، گرچه تعاریف دلخواه است، تعریفی که براساس نیازهای نظریه پردازی و نه ماهیت موضوع ارائه شده است، به طور غیرمعمول احتمالاً دانشمندان را گمراه می‌کند. برای محدود کردن مفهوم فرهنگ در قلمرو ایده ها، به فرضیاتی که در پس رفتار استراتژیک نهفته است، باید عنوانی داد. اما در سخنان برخی نظریه پردازان وقتی (برای قانع کردن) می‌نویسد این معنی وجود دارد، «فرهنگ استراتژیک، در اینجا، به آن الگوهای برجسته رفتار استراتژیک اشاره دارد که نشانگر راه‌های اجتماعی برای درک و پاسخ دادن به« واقعیت» است.

تجلی ایده‌ها و رفتار در تفکر استراتژیک

حرکت بین ایده‌ها و رفتار در امور و تفکر استراتژیک پیوسته است، از این رو می توان  این ایده را ترجیح داد که زمینه بیشتر مربوط به «آنچه اجزا را همبافت می‌کند» باشد تا «آنچه را آن را احاطه کرده است» رفتار استراتژیک با نگرش‌ها و ایده هایی که ما به عنوان فرهنگ استراتژیک می‌شناسیم شکل می‌گیرد. در دنیای عملیِ استراتژی، ایده‌های استراتژیک به تجربه‌ها اعمال می‌شود، در حالی که تجربه استراتژیک ایده‌های عملی را تشکیل می‌دهد، هر چند که توسط محدودیت‌های عمل ناقص تغییر می‌کند.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
13 − 2 =


اخبار

سینما و هنر

جهان