تحليل پوششي داده ها

  • توسط admin
  • ۱۳۹۸-۰۶-۳۱

تحليل پوششي داده ها

تحليل پوششي داده ها ، توسط فارل در پنجاه سال پیش بنا نهاده شد . این مبحث در کمتر از نیم قرن چنان پیشرفتی کرد که در بیشتر شاخه هاي علوم ، از رياضيات گرفته تا علوم مهندسي و مديريت و اقتصاد و غيره ، به عنوان بهترین تکنیک در ارزیابی عملکرد واحدهاي تصميم گيري به کار برده شد .

 

بحث اصلي تحليل پوششي داده ها توسط چارنز ، کوپر و رودز

 

در سال ۱۹۸۷ ، توسط چارنز ، کوپر و رودز ، صدها مقاله در رابطه با تحلیل پوششی داده ها ارایه دادند . و بدین ترتیب این مقاله های ارایه شده موجب شد تا مدل های مختلف و متنوعي براي اندازه گيري کارايي واحدهاي تصميم گيري به وجود  آید . که می توان از پروفسور ون دي پن ، پروفسور بيزلي و پروفسور سيفورد به عنوان پيشروان ارزيابي کارايي در جهان نام ببریم.

تحلیل پوششی داده ها در ایران

دکتر عليرضايي و دکتر جهانشاهلو ، در ایران توانستند در رابطه با این مبحث مطالعه و تحقیقاتی را انجام دهند .

توسعه تحلیل پوششی داده ها از نظر بنيادي و کاربردي

هم اکنون ، صدها پایان نامه و تز در مقطع فوق لیسانس و دکتری و همچنین بيش از دو هزار و پانصد مقاله در خصوص مدل هاي متنوع اين بحث ارايه شده است . و ده ها کتاب در این زمینه به نگارش در آمده است .و سمينارهاي متعدد جهاني ، منطقه اي و ملي در زمينه تحليل پوششي داده ها برگزار شده است . و چندین نرم افزار مرتبط طراحي و تهيه گرديده  است .

 

روش برنامه‌ريزي رياضي

 

این تحلیل ، در واقع یک روش برنامه‌ريزي رياضي است که برای ارزيابي كارايي واحدهاي تصميم‌گيرنده‌  به کار برده می شود که دارای چندين ورودي و چندين خروجي است .

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
24 − 14 =


اخبار

سینما و هنر

جهان


Warning: Unknown: write failed: Disk quota exceeded (122) in Unknown on line 0

Warning: Unknown: Failed to write session data (files). Please verify that the current setting of session.save_path is correct (/var/cpanel/php/sessions/ea-php56) in Unknown on line 0