• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • تحلیل گفتمان انتقادی – ساخته شدن هویت‌ها درچارچوب زبان و کاربست‌ آن

تحلیل گفتمان انتقادی – ساخته شدن هویت‌ها درچارچوب زبان و کاربست‌ آن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۸-۲۰

تحلیل گفتمان انتقادی

تحلیل گفتمان انتقادی، نوعی پژوهش است که وجه بارز جامعه شناختی رادارد. باتوجه به لفظ انتقادی، این تحلیل در ابتدای کار به مساله سوءاستفاده از قدرت،سلطه،نابرابری وبازتولید مقاومت دربرابر قدرت درمتون می پردازد.این دیگاه با گرایشی سازه گرایانه،به ساخته شدن هویت ها درچارچوب زبان،کشف خصایص ایدئولوژیک وسیاسی کاربست های زبان وبازتولید روابط قدرت توجه دارد.گفتمان‌ها فقط منحصر به کلمات،عبارات، و جملات نبوده وعلائم وکنایه های غیرکلامی نیز درشکل دادن آنها نقش دارند. اگریک عالم زبان قصد کند که به سیماها و ویژگی های این ارتباطات پی برد یا آنها را طبقه بندی نماید،گفتمان می تواند هم موضوع وهم هدف مطالعه اوقرار گیرد.

پساساختارگرایی سطح کلان تحلیل گفتمان انتقادی

نگاه تحلیلی هم در سطح خرد و هم در سطح کلان، با تاکید برتحلیل متن، و پژوهشی تجربی در حیطه زبان شناختی وجامعه شناختی کاربرددارد. یاورسکی ومورتون کاپلان به پژوهش‌های گفتمانی توجه داشته‌اند که ارتباط نزدیک با تحلیل متن دارند.اما یکی از بارز ترین و مهمنرین انواع مطالعات گفتمانی ناظر برپژوهش‌هایی‌ست که منسوب به پساساختارگرایی فرانسوی بوده وبیشتر با نام میشل فوکو شناخته شده است. این گونه مطالعات کلان نگر هستند،غالباً از تحلیل متن به معنایی که در موارد پیشین ذکر شد دور هستند وبیشتر پژوهش‌هایی فلسفی اند و درغالب موارد تمایل به تأسیس معرفت شناسی جدیدی دارند.

پساساختارگرایی میشل فوکو

به عقیده میشل فوکوگفتمان‌ها از علامت‌ها تشکیل شده‌اند،اماکارکردشان از کاربرد این علامات، برای نشان دادن وبرگزیدن اشیاء بیشتر است.همین ویژگی است که آنها را غیرقابل تقلیل به زبان،سخن،وگفتار می کند.این ویژگی همان است که ماباید آن را آشکارکرده وتوصیف نماییم.گفتمان در میان سطوح ساختار پایدارزبان وتکلم یا گفتاری قرار دارد که ظاهراًصورت می گیرد.

برای نشان دادن منازعات معنایی میان گفتمان‌ها ضرورتاً باید به متونی مانند:مطبوعات،کتاب هاوسخنرانی ها مراجعه کرد، اما این نظریه فاقد روشی برای تحلیل متن است.درمقابل روش های تحلیل گفتمانی ازجمله تحلیل گفتمان نقش گرا و تحلیل گفتمان انتقادی، دارای نقش اساسی در زبان شناسی هستند، دارای ابزارهای کارآمدی برای تحلیل متن هستند.

 

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
25 − 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان