• صفحه اصلی
  • >
  • مقالات
  • >
  • تحولات لبنان – انحراف اساسی از مدل دموکراسی انجمنی ایجاد شده

تحولات لبنان – انحراف اساسی از مدل دموکراسی انجمنی ایجاد شده

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۰۳

تحولات داخلی و خارجی لبنان

تحولات لبنان در زمینه داخلی و خارجی مسبب چند انحراف اساسی از  مدل دموکراسی انجمنی ایجاد شده شده اند. از عوامل داخلی و خارجی تاثیرگذاردر لبنان، سرانجام زمینه را برای وقوع یک جنگ داخلی ۱۶ ساله و فرقه‌ای در تاریخ ۱۳ آوریل ۱۹۷۵ در این کشور هموار کرد. زمینه‌ای برای درگیری‌های مدنی، نزاع‌های اجتماعی شدید که تجلی آن در تظاهرات و اعتصابات کارگری و دانشجویی نمود پیدا می‌کرد.

تحولات لبنان پس از حمله اسرائیل در ۱۹۸۲

در دوره پس از حمله اسرائیل در سال ۱۹۸۲، شاهد این بودیم که نبردها بین نیروهای شبه نظامی به اوج خود رسیده و این اتفاق به دلیل تلاش‌های دولت جمایل امین برای دستیابی به توافقی با اسرائیل در ۱۷ فوریه ۱۹۸۳ بود. به عبارت دیگر، این توافق‌نامه نه تنها باعث شدت گرفتن جنگ داخلی شد بلکه باعث شد مداخلات خارجی در حمایت از طرف‌های مختلف نیز شدت پیدا کند که این امر به ورود بازیگر جدید منطقه‌ای انجامید: جمهوری اسلامی ایران.

در نتیجه این اتفاقات، تلفات انسانی و بحران‌های اجتماعی افزایش یافت و شاهد فاجعه‌های انسانی بسیاری در لبنان بودیم و این در حالی بود که جنگ‌سالاران در حال تثبیت تسلط خود بر این سرزمین چندپاره بودند. جنگ داخلی که توسط چندین گروه کاملا متمایز از هم آغاز شده بود، منجر به تراژدی‌های جنون‌آمیزی از خشونت توسط این گروه‌ها و حامیان آنها شد که سازمان‌های مسلح بسیاری را درگیر در این جنگ کرده بود.

کاهش چشمگیر فعالیت‌های اقتصادی

در اوایل دهه هشتاد، وضعیت مالی و اقتصادی لبنان به شدت رو به وخامت گذاشت. رکود اقتصادی کشورهای حاشیه خلیج فارس، ویرانی گسترده و تلفات سنگین ناشی از حمله اسرائیل در سال ۱۹۸۲ که منجر به خروج سازمان آزادی‌بخش فلسطین از لبنان شد، همه و همه منجر به کاهش چشمگیر فعالیت‌های اقتصادی و بدتر شدن اوضاع اجتماعی شد. دولت لبنان نیز به دلیل از دست دادن درآمدها و افزایش هزینه‌هایش که عمدتاً نظامی بوده اند از نظر بودجه‌ای و مالی به شدت در تنگنا قرار گرفت و استقراض خارجی و بدهی‌های عمومی رو به افزایش گذاشت.

جنگ داخلی و انحراف از دموکراسی انجمنی

یکی از پیامدهای عمده جنگ داخلی، مهاجرت‌های اجباری بود که شکاف‌های فرقه‌ای در لبنان  بیش از پیش مشخص می‌کرد. نتیجه دیگر جنگ، افزایش اندازه دولت بود که در واقع بیشتر به منافع رهبران فرقه‌ای در روند تصمیم‌گیری‌های مهم خدمت می‌کرد. همراه با یک طبقه متوسط رو به کاهش، این تحولات باعث تقویت ماهیت فرقه‌ای در لبنان و ضعیف شدن بیش از پیش اهداف اصلاح‌طلبانه در دوره قبل از جنگ بود؛ اهدافی که در آن سال‌ها و با توجه به اقتصاد و طبقه متوسط در حال رشد، چشم‌انداز روشنی را نوید می‌داد.

به بیانی دقیق‌تر، علل بی‌ثباتی سال‌های بعد از ۱۹۷۵ را باید در انحراف ساختار سیاسی و اجتماعی لبنان از اصول دموکراسی اجماعی از یک طرف و مناسب نبودن تقسیم قدرت و ساخت نظام سیاسی فرقه‌ای با تحولات جدید جستجو کرد.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
6 + 25 =


اخبار

سینما و هنر

جهان