کنفرانس مونیخ – دیدار ظریف با سناتور کریس مورفی

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۱۲-۰۱

دیدارهای فشرده ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ

کنفرانس مونیخ که هر سال برگزار شده و در آن مسائل مهم امنیت بین‌المللی مورد بحث و بررسی قرار می گیرند. پنجاه و ششمین نشست مونیخ در ۲۵ بهمن ۹۸ برگزار گردید. کنفرانس مونیخ  درواقع به یکی از مجامع بین‌المللی مهم در عرصه امنیت مبدل شده و به دلیل تشابه کمی و کیفی و بازتاب‌های آن با مجمع جهانی اقتصاد، به داوس امنیتی نیز مشهور است . محمد جواد ظریف وزیر امورخارجه کشورمان در این کنفرانس حضور داشت و دیدارهای فشرده ای با مقامات مختلف سیاسی در حاشیه این کنفرانس برقرار کرد.

دو روز قبل خبر دیدا ظریف با سناتور آمریکایی در کنفرانس مونیخ  منتشر گردید به این صورت که که سناتور دموکرات کریس مورفی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ دیداری محرمانه با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران داشته است. سناتور کریس مورفی روز گذشته در پیامی توئیتری خبرهای منتشر شده درباره دیدارش با وزیر خارجه ایران را تأیید کرد. وی در توئیت خود نوشت: «در جریان سفرم به آلمان در کنفرانس امنیتی مونیخ با وزیر خارجه ایران دیدار کردم»

محمد جواد ظریف در حاشیه نشست کنفرانس امنیتی مونیخ با  تارو کونو، همتای ژاپنی خود دیدار کرد و در خصوص روابط دوجانبه و موضوعات مهم منطقه‌ای و جهانی سخن گفتند. همچنین با مانفرد و بر رئیس گروه مردم در پارلمان اروپایی دیدار کرد. در این دیدار، تعهدات اروپا در قبال برجام  و همچنین کاهش تعهدات برجامی ایران و اوضاع منطقه غرب آسیا مورد بحث قرار گرفت.

محمد جواد ظریف طی چند روز گذشته با بسیاری از مقامات کشورهای دیگر از جمله چین، کانادا، اوکراین، فنلاند، شورای روابط خارجی اتحادیه اروپا، عمان و جمهوری چک و استرالبا دیدار و گفت و گو برقرار کرد.

توئیت موسوی در باره دیدار ظریف و سناتور آمریکایی

سید عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز گذشته  درتوئیت خود یادآوری کرد که دیدار اخیر محمد جواد ظریف با یکی از سناتورهای آمریکایی در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، در راستای دیپلماسی عمومی جمهوری اسلامی ایران صورت گرفته است.

پیام توئیتری وی بدین صورت است: «دکتر ظریف همواره گفته اند که با برخی اعضای کنگره آمریکا که از او درخواست ملاقات می کنند، دیدار و دیدگاه های ج.ا. ایران و واقعیات منطقه را تشریح می کند. این اقدامات بخشی از دیپلماسی عمومی است که شامل دیدار با نخبگان، مراکز فکری و مصاحبه و دیدار توجیهی با اصحاب رسانه ها نیز می شود».

ترامپ دیدار سناتور و ظریف را غیرقانونی دانست!

دونالد ترامپ دیدار سناتور دموکرات آمریکایی با  وزیر امور خارجه کشوران در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ را اقدامی غیرقانونی اعلام کرد

دیدار ظریف با سناتور کریس مورفی در مونیخ

.ترامپ از قبل در خصوص دیدار سناتور کریس مورفی با محمدجواد ظریف بدون اطلاع کاخ سفید گفت: «من [در خبرها] دیدم که سناتور مورفی با ایرانی‌ها دیدار کرده.نمی‌دانم که آیا این واقعیت دارد یا نه. در هر صورت به نظر می‌رسد که این کار برخلاف قانون لوگان باشد»

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
16 − 3 =


اخبار

سینما و هنر

جهان