ترور محسن فخری‌زاده – واکنش رئیس سابق سازمان سیا به ترور دانشمند هسته‌ای کشور

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۹-۰۹-۰۸

واکنش جان برنان به ترور محسن فخری‌زاده

محسن فخری‌زاده⁩ که به‌عنوان دانشمندان رده بالای حوزه هسته‌ای وموشکی کشور شناخته می‌شود، در منطقه آبسرد دماوند ترور شد. ترور محسن فخری‌زاده تمام تلاش اسرائیل در روزهای آخر ریاست جمهوری ترامپ را نشان می دهد چرا که در کنار تعویق دستیابی ایران به توان هسته ای به دنبال قراردادن بایدن در یک رابطه پر از تخاصم و از پیش تعیین شده با ایران است. نتانیاهو قبلا نیز از این دانشمند هسته ای نام برده بود و گفته بود نام او را باید به خاطر سپرد ولیکن تلاش های پیشین وی برای ترور بی نتیجه مانده بود.

جان برنان، رئیس سابق سازمان سیا در واکنش به ترور محسن فخری‌زاده در توئیت خود نوشت: این یک عمل جنایتکارانه و بسیار غیر مسئولانه بود. این اقدام خطر واکنش مرگبار تلافی جویانه و دور جدیدی از درگیری های منطقه ای را در پی دارد. وی نوشت: برای رهبران ایرانی عاقلانه خواهد بود که منتظر بازگشت رهبری مسئولانه آمریکا در صحنه جهانی باشند و در برابر اصرار برای واکنش به کسانی که آن ها را مقصر این واقعه می دانند، مقاومت کنند.

ترور محسن فخری‌زاده – واکنش رئیس سابق سازمان سیا به ترور دانشمند هسته‌ای کشور

جان برنان افزود: من نمی دانم آیا یک دولت خارجی، پشت ترور فخری زاده بوده است یا نه. چنین اقدامی از طریق تروریسم دولتی، نقض آشکار قوانین بین المللی است و دولت های بیشتری را به انجام حملات مرگبار علیه مقامات خارجی ترغیب می کند.

این ترورها بسیار متفاوت از حمله به رهبران تروریست ها و عوامل گروه هایی مانند القاعده و داعش است که حاکمان یک کشور نیستند و می توان آنها را به عنوان مبارزان نامشروع تحت قوانین بین المللی، هدف قرار داد تا جلوی حملات تروریستی مرگبار گرفته شود.

واکنش مقامات ایران به ترور محسن فخری‌زاده

سلامی، فرمانده کل سپاه  در واکنش به ترور رخ داده در توییتر نوشت: ترور دانشمندان هسته ای آشکارترین تقابل خشن نظام سلطه برای جلوگیری از دستیابی ما به علوم مدرن است. ترور دانشمندان هسته‌ای آشکارترین تقابل خشن نظام سلطه برای جلوگیری از دستیابی ما به علوم مدرن است.

علی اکبر صالحی، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در پی ترور محسن فخری زاده، رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع پیامی به امیر حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نوشت. متن نامه بدین شرح است:

وزیر محترم دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح

خبر ترور ناجوانمردانه برادر خدوم، شهید دکتر محسن فخری زاده، رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع که سال های طولانی از عمر پربرکت خویش را صرف مجاهدت و ارتقاء توان دفاعی کشور نمود، موجب تأسف و تأثر عمیق گردید.

اینجانب بدین وسیله این ضایعه دردناک را به مقام معظم رهبری، ملت شریف ایران، مجموعه وزارت دفاع، نیروهای مسلح و خانواده آن شهید بزرگوار تبریک و تسلیت عرض کرده و اطمینان دارم خون آن شهید که از مدیران و دانشمندان نخبه و متعهد صنعت دفاعی کشور بود، موجب برکات و تقویت بیش از پیش ایران اسلامی خواهد شد.

و سَیعلَمُ الّذینَ ظَلَموا أَی مَنقَلَبٍ ینقَلِبونَ.

علی اکبر صالحی

معاون رییس جمهور و رییس سازمان انرژی اتمی

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
23 + 27 =


اخبار

سینما و هنر

جهان