تشکر ترامپ – واکنش به مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن

  • توسط اعرابی
  • ۱۳۹۸-۰۹-۱۷

تشکر ترامپ از مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن

تشکر ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در خصوص مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن  امروزدر رسانه ها به گوش رسید.ترامپ در نشست خبری بیان داشتند امکان معامله با ایران وجود دارد. وی ضمن تشکر  از ایران بابت موافقت با مبادله زندانیان میان دو کشور  مدعی شد که این امر نشانه امکان‌پذیر بودن توافق میان دو کشور است. رئیس‌جمهور آمریکا در واکنش به مبادله زندانیان میان تهران و واشنگتن، در توییتر نوشت: او [وانگ] که در دوره دولت اوباما بازداشت شده بود (با وجود هدیه ۱۵۰ میلیارد دلاری)، در دولت ترامپ بازگشت از ایران بابت یک مذاکره بسیار منصفانه متشکرم. دیدید».

تبادل زندانیان در شهر زوریخ

روز گذشته  جمهوری اسلامی ایران، «ژیو وانگ» تبعه آمریکا را که به جرم جاسوسی و همکاری با آژانس اطلاعاتی آمریکا (سیا) در زندان بود را به ازای آزادی «مسعود سلیمانی» پژوهشگر برجسته ایرانی، آزاد کرد. آمریکا سلیمانی را به دلیل انتقال داروهای لازم برای درمان بیماران سرطانی، به نقض تحریم‌های ایران متهم کرده بود.

زندانیان دو طرف در شهر زوریخ سوئیس، با حضور دیپلمات‌های بلندپایه ایران و آمریکا مبادله شدند. ‌ وزارت امور خارجه ایران  در بیانیه‌ای آزادی دکتر مسعود سلیمانی، استاد دانشگاه‌های ایران در یک فرآیند دیپلماتیک با همکاری دولت سوئیس اعلام نمود. محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، شخصا به سوئیس رفت و زندانی ایرانی را در زوریخ تحویل گرفت. از سوی دیگر، کاخ سفید با صدور بیانیه‌ای از آزادی ژیو وانگ، زندانی آمریکایی در ایران، خبر داد و از دولت سوئیس به خاطر وساطت در این زمینه تشکرکرد. از جانب آمریکا، برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران، وانگ را تحویل گرفت.

فراسوی تبادل زندانیان دو کشور

آیا تبادل زندانیان، مقدمه از سرگیری گفتگو‌ها درباره سایر موضوعات است یا نه؟ اهمیت این سوال در این است که در محافل رسانه‌ای و تحلیلی، معمولا تبادل زندانیان میان ایران و آمریکا به عنوان مقدمه‌ای برای آغاز گفتگو‌های جدی میان تهران و واشنگتن ارزیابی می‌شود. در حال حاضر نمی‌توان به این پرسش پاسخ قاطعی داد. اما تحرکات و اظهارات دو طرف منازعه نشان می‌دهد که از سر گیری گفتگو یا حداقل تنش‌زدایی میان دو طرف امکان پذیر است.

قبلی «
بعدی »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Solve : *
5 − 4 =


اخبار

سینما و هنر

جهان